Tekstil ile ilgilinen çok sayıda Alman firmasının, zorla çalıştırılan Uygur Türkleri üzerinden kazanç sağlaması, Avrupa Anayasal Haklar ve İnsan Hakları Merkezi'nin (ECCHR)  gözünden kaçmadı.

DW Türkçe'nin haberine göre, aralarında Hugo Boss ve Lidl gibi ünlü şirketlerin de bulunduğu çok sayıda Alman firmasının, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygur Türklerinin zorla çalıştırılmasından doğrudan ya da dolaylı yoldan kazanç sağlayarak suç işlediği ileri sürüldü.

Avrupa Anayasal Haklar ve İnsan Hakları Merkezi (ECCHR), Federal Başsavcılık'a sunduğu dava dilekçesinde Uluslararası Af Örgütü'nün, Çin yönetiminin Uygurları tekstil sanayiinde çalışmaya zorlamasının yer aldığı raporlarına da atıfta bulundu. Alman şirketlerinin de halen ya da kısa süre öncesine kadar Sincan'da üretim yapan tedarikçi firmalarla çalıştığı iddia edildi.

Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü

ECHHR, Federal Başsavcılık'tan "muhtemel zorla çalıştırmayı ve şirketlerin muhtemel hukukî sorumluluklarını incelemeye almasını" talep etti. Karlsruhe'de bulunan savcılık, Almanya'da devletler hukuku başlığındaki suçların kovuşturulmasından sorumlu bulunuyor.

ECHHR İş ve İnsan Hakları Programı Müdürü Miriam Saage-Maaß ise şirketlerin haksız kazançlarına yönelik "Şirketleri Uygur halkının sömürüsünden kazanç sağlarken Avrupa hükümetlerinin Çin'deki insan hakları ihlallerini eleştirmesi kabul edilemez." şeklinde tepkisini ortaya koydu.