ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

BAE ve Brezilya yeni gemisavar füzesi tedariği için harekete geçti!

BAE merkezli savunma şirketi EDGE Group, Dubai Air Show'da BAE Savunma Bakanlığı ile yaklaşık 300 milyon dolar ve Brezilya Donanması ile yaklaşık 163,3 milyon dolar değerinde MANSUP ve MANSUP-ER gemisavar füzelerinin satışı için iki farklı niyet mektubu imzalandığını duyurdu.

EDGE tarafından yayınlanan duyuruda “EDGE ile Brezilya Donanması’nın %50 hissesine sahip olduğu SIATT ile ortaklaşa geliştirilen MANSUP-ER sistemi Brezilya Donanması'nın Fırkateyn programı, BAE Donanması’nın savunma gereksinimleri ve uluslararası ihracat için geliştirildi. MANSUP çözümleri, Brezilya'nın deniz filosu tarafından yoğun testlerden geçiyor ve sonunda seçilen hava ve kara sistemlerine entegrasyon için de uyarlanacak.” denildi

Mansup ER-3

EDGE Group Genel Müdürü ve CEO'su Mansour AlMulla "EDGE, yüksek teknolojili savunma sistemlerinde önemli bir pazar oyuncusu olmak için sürekli olarak sınırları zorluyor. Brezilya'da, özellikle de Brezilya Donanması ile genişleyen ortaklıklarımız bize avantaj sağlıyor. Birden fazla alanda gelişmiş savunma yetenekleri ve diğer ilgili teknolojileri geliştirmeye yönelik deneyimimiz ve uzmanlığımızla MANSUP-ER sisteminin, mevcut yerleşik çözümlerin yıllardır sahip olduğu hakimiyeti bozacağından eminiz." açıklamasında bulundu.

Brezilyalı SIATT şirketi tarafından geliştirilen MANSUP füzesi 70 km menzile ve aktif radar arayıcı ile donatılmıştı. Eylül 2023’te EDGE Group, SIATT’ın %50 hissesini satın alarak projeye ortak olmuş ve Dubai Air Show'da MANSUP projesinin en yeni füze modeli olan MANSUP-ER füzesini duyurmuştu. MANSUP-ER, 200 kilometreye kadar önemli bir menzile, Brezilyalı Turbomachine şirketi ürünü jet motoru ile 950 km/saat hıza ulaşmaktadır ve 150 kg ağırlığında harp başlığı taşıma kapasitesine sahiptir.

Mansup ER-4

Brezilya Donanması Donanma Silah Sistemleri Direktörü Tuğamiral Marcelo Menezes Cardoso imza töreni sırasında "Bugün Brezilya Donanması, SIATT ve EDGE arasındaki ortaklığın güçlendirilmesinde önemli bir dönüm noktasını temsil ederek bu niyet mektubunu imzalıyoruz. Gelişmiş MANSUP-ER gemisavar füzelerindeki iş birliği, denizcilik yeteneklerimizi geliştirmek ve denizcilik çıkarlarımızı korumak için en son teknolojiye sahip savunma teknolojilerinin birlikte geliştirilmesinde yeniliğe olan ortak bağlılığımızın bir kanıtıdır." dedi. SIATT CEO'su Antonio Salvador ise Brezilya Donanması ve EDGE arasında imzalanan anlaşma için, "Bu anlaşma, Brezilya'nın teknolojik egemenliğine önemli ölçüde katkıda bulunarak SIATT-EDGE ortaklığını güçlendiriyor." dedi.