Türk savunma sanayii şirketleri dünya çapında rağbet görmeye devam ediyor!

Ağustos ayında, 20 adet Cobra II zırhlı aracına kavuşan Ekvador, Türk savunma sanayii şirketi OTOKAR’dan ikinci teslimatını da sorunsuz aldı.

ekvador ural2

Araçların teslimatına özel olarak düzenlenen törende konuşan Ekvador Devlet Başkanı Lasso, araçların stratejik önemine dikkat çekti.

Lasso, Ural’ın Ekvador Silahlı Kuvvetlerinin operasyonel yeteneklerini güçlendirmeye yönelik geniş bir girişimin parçası olduğunu vurgularken. “Bu hamle, bölgede uyuşturucu kaçakçılığı, terörizm ve organize suçun yarattığı artan zorluklara sert bir yanıt olarak geliyor.” açıklamalarında bulundu.

Çin, Taliban hükümetini tanıdı mı? Çin, Taliban hükümetini tanıdı mı?

ekvador ural 3

Teslim edilen araçlar basında da geniş yer buldu. Türk savunma sanayinden övgüyle bahseden manşetler atılırken, Ural zırhlı araçlara dair haber sitelerinde, “Otokar Ural, zorlu arazi ve sahalarda görev yapmak üzere tasarlanmış, çok yönlü ve son derece hareketli bir zırhlı araçtır. Balistik tehditlere ve el yapımı patlayıcı cihazlara karşı dayanıklı olmasını sağlayan gelişmiş zırh korumasıyla donatılmıştır. Aracın uyarlanabilirliği, onu sınır güvenliği, barışı koruma operasyonları ve isyan karşıtı operasyonlar dahil olmak üzere çeşitli görevlere uygun hale getiriyor.” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca basında Ekvador’un savunma harcamalarına dair de ifadeler yer aldı, “Bu araçların satın alınması, Ekvador hükümetinin askeri teçhizata yaptığı 430 milyon dolarlık dev yatırımın bir parçası. Bu yatırım, hükümetin Güney Amerika'da giderek yaygınlaşan terörizm ve organize suç tehditleriyle mücadele etme konusundaki kararlılığının altını çiziyor.” ifadeleri yer aldı.