Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

ABD’nin en çok aranan teröristler listesinde yer alan El Kaide lideri El Zevahiri, Afganistan’da CIA tarafından insansız hava aracıyla düzenlenen hava saldırısında öldürüldü.

Kabil’de ailesi ile birlikte saklandığı tespit edilen Zevahiri’ye yönelik operasyonun onayını ABD Başkanı Biden verdi.

ABD Başkanı Joe Biden düzenlediği basın toplantısında, ''El Kaide lideri Eymen el Zevahiri talimatım üzerine düzenlenen operasyonda öldürüldü. ABD'yi tehdit ediyordu. 11 Eylül terör saldırılarının planlayıcısıydı. Adalet yerini buldu.'' ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’de en çok aranan teröristler listesinde 2.sırada yer alan Zevahiri’nin yakalanmasını sağlayacak bilgi ve istihbarat için 25 milyon dolar ödül vereceğini duyurmuştu.

Eymen El-Zevahiri, Mayıs 2011’de Usame Bin Ladin’in ABD tarafından öldürülmesinin ardından El-Kaide’nin yeni lideri olmuştu. Ayrıca, terör örgütü El-kaide arasında örgütün önemli ideologları arasında yer alıyordu.

Zevahiri, başörtüsü karşıtı politikaları nedeniyle Fransa, Hollanda ve İsviçre’nin yanı sıra Mısır ve Fas’ı ''İslam düşmanları'' diye niteleyerek tehdit etmişti. Son dönemde Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ı desteklemiş ve öte yandan, terör örgütü DEAŞ’a katılım için çağrılarda bulunmuştu.