“Persona Non Grata”

Libya Millî Birlik Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed El-Menfi, geçtiğimiz günlerde Libya’nın başkenti Trablus’da, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ve beraberindeki heyeti kabul etti. Daha önce Atina’da büyükelçi olarak görev yaptığı sırada, Libya’nın Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması imzalaması ve Yunanistan’ın bundan büyük rahatsızlık duyarak kendisini “Persona Non Grata”  (İstenmeyen Kişi) ilan ettiği ve ülkeden sınır dışı ettiği dönemin Atina Büyükelçisi Muhammed Yunus El-Menfi, kendisinin ülkesinden sınır dışı edilmesinin emrini veren Miçotakis’le manidar bir görüşme gerçekleştirdi.

Menfi, 2018 yılı Aralık ayında başladığı Libya’nın Atina Büyükelçiliği vazifesini Yunanistan’dan sınır dışı edildiği 2019 Aralık ayına kadar sürdürmüştü. Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019 tarihinde deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırası imzalanınca, Yunan tarafı büyükelçinin bu anlaşmaya karşı olduğuna dair beyanatta bulunmasını istemişti. Muhammed Yunus El-Menfi ise bu talebi reddetmişti. Bunun üzerine Yunanistan yönetimi kendisini sınır dışı etmiş, Ulusal Mutabakat Hükümeti ile diplomatik ilişkileri bitirme noktasına gelmişti.

Miçotakis ülkesinden ihraç ettiği sefirin ayağına gitti

Daha sonra oluşturulan geçiş hükümetinde Libya Millî Birlik Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı olan Muhammed Menfi, Akdeniz ve diğer birçok hususta politik anlamda sıkışıp işler istediği gibi gitmeyen Miçotakis’in randevu talebini kabul etti. Görüşmede birçok farklı husus ele alınırken Miçotakis, Türkiye ile yapılan Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması'nın iptali için bir kez de yüz yüze görüşmek istedi. Ancak Menfi bu talebi reddetti.

Öte yandan Menfi’nin Miçotakis’i kabulünde Yunanistan bayrağının bulunmadığına yönelik iddialar da dikkat çekti. Bunun yanı sıra, Menfi’nin Miçotakis ile görüşmesinde vücut dili ve oturuşuyla sergilediği rahat tavırlar kamuoyunda büyük yankı buldu.

Bu görüşmeden hemen birkaç gün sonra, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus El-Menfi Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz’ı kabul etti. Trablus’taki Devlet Konuk Sarayı’nda gerçekleşen törenin ardından yapılan görüşme son derece sıcak bir atmosferde gerçekleşti. Büyükelçi Yılmaz, El-Menfi’ye güven mektubunu takdim etti.

Türk Büyükelçisi’ne yönelik dostane tavır takdir topladı

Görüşmenin ardından yetkili basın ofislerinden yapılan açıklamada Başkan Menfi’nin Türk Büyükelçisi’ni memnuniyetle karşıladığı belirtilerek iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine, kardeşlik ve dostluk bağlarına ve yine iki ülke arasındaki iş birliğine dikkat çekildi. Menfi’nin Türk Büyükelçisi ile verdiği pozlar da oldukça konuşuldu. Menfi’nin Türk Sefiri ile verdiği mütevazı ve dostane pozlar Türk kamuoyunda takdir topladı.

Türkiye’nin Libya’nın doğusunda bulunan gayrı meşru silahlı güçlerin lideri darbeci general Halife Hafter’e karşı, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne verdiği siyasî ve askerî destekler meyvelerini vermeye çoktan başladı. Türkiye Küresel aktörlerin de bulunduğu bölgede oyunları bozan bir rol oynadı. Darbe yanlısı batılı güçlere rağmen büyük bir kararlılık ve stratejik adımlarla Libya’dan savaş bitti çekişmeler yerini kalıcı ateşkese bıraktı.

Mali’de yeniden başlayan Azavad İsyan Hareketleri bölgesel güvenlik açısından ne ifade ediyor? Mali’de yeniden başlayan Azavad İsyan Hareketleri bölgesel güvenlik açısından ne ifade ediyor?

Elbette Libya tarafı da bu fedakarlığı ve kardeşçe yaklaşıma büyük bir önem veriyor. Kurulan yeni geçiş hükümetinin başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve 14 Bakan, Genelkurmay Başkanı ve daha birçok üst düzey isimden oluşan heyet, hükümet olarak ilk resmî ziyaretlerini Türkiye’ye gerçekleştirdiler. Türkiye’de bir dizi temasta bulunan heyet, önemli anlaşmalara da imza attı. Türkiye ile Libya arasındaki ilişkilerin daha da ileriye taşınması ve geliştirilmesiyle alakalı kararlılık taraflarca bir kez daha teyit edildi. Görüşmenin hemen ertesinde, Türkiye Libya’ya 150 bin doz aşı hibe ettiğini duyurdu ve aşıları Libya’ya ulaştırdı.