Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Savunma Bakanı Salahaddin El-Namruş, Tajoura'da bulunan Ömer Muhtar Askerî Eğitim Merkezi'nde UMH'ye bağlı Libya Ordusu personellerinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nce eğitilme amacının, askerî personeli fiziksel, psikolojik, profesyonel ve teorik olarak en yüksek seviyelere ve stratejik anlamda uluslararası standartlara göre iyileştirmek olduğunu kaydetti.

Bakan Namruş, Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Türkiye arasından imzalanan Askerî Güvenlik İş Birliği anlaşması çerçevesinde, TSK personelince eğitilen Libya Ordusu personellerinin mezun olan ilk grubunun mezuniyet töreninde konuştu. Namruş yaptığı konuşmada, "Bugün Libya-Türk askerî sahasında eğitim alanında yapılan iş birliğinin ilk meyvelerini topluyoruz." dedi.

ABD, Ukrayna kuvvetlerini 3D yazıcılar ile destekliyor ABD, Ukrayna kuvvetlerini 3D yazıcılar ile destekliyor

Salahaddin El-Namruş yaptığı açıklamalara şu ifadelerle devam etti: "Tarih, Osmanlı deniz donanmasının, bölgenin en güçlü cinayet ve yağmacılık çeteleri olan Aziz Yuhanna Şövalyeleri'yle karşı karşıya geldiklerini ve onları kahramanca özellik ve kabiliyetleriyle bu bölgeden kovduklarını, bölgedeki sömürgecilik dönemine atıfta bulunan ve 16. yüzyıldan günümüze ulaşan tarihî mektuplar ışığında kaydetti."

Namruş konuşmasına son verirken: "Osmanlı Donanması, dönemin en güçlüsü İspanyol Donanması ile karşı karşıya geldiğinde onu da geri püskürttü ve mağlup etti. Böylelikle, Akdeniz'i Osmanlı bütün şehirlerinin güvenlik, barış ve istikrarın tadını çıkarabileceği bir göl haline getirdi." diyerek, tarihin tahrifata, değişime ya da seçime tabi olmadığını belirtti.