Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı

Türk savunma ürünleri, farklı coğrafyalardaki ülkelerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

İspanyol Defensa'nın haberinde, Latin Amerika ülkesi El Salvador'un Türkiye'den ANKA S/İHA, T625 GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri ve VURAN zırhlı araç tedarik ettiği iddia edildi.

Habere göre Türkiye'den yapılan savunma alımları, sayısı belirtilmeyen ANKA S/İHA, en az 1 adet T625 GÖKBEY ile 11 adet BMC VURAN Çok Amaçlı Zırhlı Aracı kapsıyor ve El Salvador'un "Bölgesel Kontrol" güvenlik planı kapsamında hayata geçiriliyor.

Ne Türk yetkililer ne de El Salvadorlu yetkililerden konu ile ilgili resmi bir açıklama gelmese de taraflar arasında Ocak 2022'de imzalanan "Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması" bu iddiaları güçlendiriyor.

Bilindiği üzere El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Ocak 2022'de Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve savunma sanayii özelinde ciddi temaslarda bulunmuştu.

Bukele

Yaptığı ziyaret kapsamında Bukele, TUSAŞ'ı ziyaret ederek başta ANKA İHA ve T625 GÖKBEY helikopteri olmak üzere şirketin geliştirdiği ürünler hakkında kapsamlı bilgi almıştı.

Bu ziyaretin yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile El Salvador Dışişleri Bakanlığı arasında "Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması" imzalanmıştı.

O dönem yaptığı Türkiye ziyaretiyle ilgili konuşan El Salvador lideri Bukele, "Türk firmalarıyla liman, insansız hava aracı başta olmak üzere savunma sanayii ekipmanları, havacılık malzemeleri, hidrotermal tesis gibi alanlarda imzalanan veya imzalanmaya yakın olan anlaşmalar var. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile savunma sanayiinde İHA ve başka ekipmanların tedarikini görüştük." diyerek Türkiye'den savunma tedarikine göz kırpmıştı.