Deniz Kuvvetleri'ne ZAHA teslimatı Deniz Kuvvetleri'ne ZAHA teslimatı

Elbit Systems ve Roboteam, 4x4 PROBOT İnsansız Kara Aracının sahaya sürülmesinin ardından elde edilen deneyime dayalı olarak geliştirilen ROOK İKA'yı piyasaya sürdü.

Defenseworld.net sitesinde yer alan habere göre bugün piyasaya sürülen ROOK 6x6 İKA; ABD, İsrail ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere 4x4 PROBOT ile sahada edinilen deneyime dayalı olarak geliştirildi.

Çok yük kapasiteli 6x6 İnsansız Kara Aracı ROOK, modüler kutu yapısına sahip. Bu özelliği sayesinde kalifiye teknisyen veya OEM (Original Equipment Manufacturer) laboratuvar bakımına ihtiyaç duyulmadan sahada bileşenlerin değiştirilmesine olanak tanıyor. 

Mevcut askeri standartlara uygun bir şekilde robotik İKA platformu olarak sıfırdan tasarlanan ROOK, gece-gündüz arazi yapısı fark etmeksizin kullanılmasıyla ön plana çıkıyor. Kendi ağırlığı 1.200 kg olan ROOK İKA'nın yerden yükseliği 24 cm ve üstün manevra kabiliyeti sunuyor. Kullanıcılara tak ve çalıştır faydalı yük entegrasyonu sağlayan ROOK, 1.200 kg'a kadar yük taşıma kapasitesine sahip olarak geliştirildi.