İsrail, geliştirdiği dolanan mühimmat sistemlerini farklı ülkelere sunmaya devam ediyor.

Yerli askeri motorlar seri üretimde Yerli askeri motorlar seri üretimde

İsrail merkezli savunma şirketi Elbit Systems, bir Avrupa ülkesine Skystriker dolanan mühimmat tedariki için 95 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Sözleşme kapsamında Elbit Systems, söz konusu Avrupa ülkesine birkaç yüz adet Skystriker dolanan mühimmat teslim edecek olup teslimatlar 2 yıllık bir süre zarfında gerçekleştirilecek.

Elbit Systems Aerospace Genel Müdürü Yoram Shmuely, gerçekleştirilen satışla ilgili yaptığı açıklamada, "Müşterilerimize Elbit Systems hava ve yer çözümlerini birleştiren yenilikçi ve etkili bir çözüm sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Gizli ve çevik bir platform olarak SkyStriker dolanan mühimmat, yüksek performanslı hassasiyet ve güvenilirlik sunarak, modern muharebe alanında ordulara görev açısından kritik bir avantaj sağlıyor." ifadelerini kullandı. 

SkyStriker taktik düzeydeki çatışmalarda operatör tarafından işaretlenen hedefleri aramak, bulmak ve imha etmek için tasarlanmış, hassas şekilde yönlendirilen bir dolanan mühimmat olarak ön plana çıkıyor. Mühimmat 5 kilogramlık savaş başlığı ile 2 saat, 10 kilogramlık savaş başlığı ile 2 saat hedefini takip ederek ilerleyebiliyor.

Skystriker, çok sayıda harp başlığı tipini kullanabiliyor ve modüler tasarımı sayesinde, operasyonel ihtiyaca göre uçuş öncesi sahada değiştirilebiliyor.

Dolanan mühimmat SkyStriker, seyir ve gezinme modları için otonom navigasyon kullanır. Hedefe yaklaşırken elektro optik kullarak hedefe kilitlenir. Mühimmat bağımsız çalışmasının yanı sıra sürü halinde de kullanılabilir.