Batılı ülkelerin Ukrayna’ya olan desteği Rusya tarafından yakından takip ediliyor.

24 Şubat sabahı başlayan Rusya-Ukrayna savaşında iki ülke adına da ağır kayıplarla devam ediyor.

Başta ABD, İngiltere, Polonya ve Almanya olmak üzere birçok Batılı ülkeden destek alan Ukrayna ordusunun içinde bu ülkelerden gelen pek çok paralı asker de görev yapıyor.

Ukrayna ordusunun personelleri İngiltere’de hem askeri hem de doktirinel eğitimler alırken NATO ülkelerinin Ukrayna’ya yaptığı silah ve mühimmat yardımları muharebe sahasındaki gerilimin devam etmesine neden oluyor.

Çeşitli silah ve mühimmatların Ukrayna ordusuna verilmesi savaşın süresinin uzamasını ve Ukrayna ordusunun direnişinin sürmesini sağlıyor.

Ukrayna tarafı da bu destekle Rus ordusuna ait çeşitli silah ve mühimmatları imha ediyor.

Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu

Ukrayna Bakanlar Kurulu, 24 Ağustos'ta yapılması planlanan Bağımsızlık Günü kutlamaları dolayısıyla karar aldı.

Buna göre, Ukrayna'nın 1991'de elde ettiği bağımsızlığın 31. yıl dönümünde Kiev'deki Anavatan anıtı ile diğer ünlü anıt ve yapılar, Ukrayna bayrağının renkleri olan mavi ve sarı renk çiçeklerle süslenecek.

Kutlamalar kapsamında Kiev'deki Ayasofya Katedrali'nde, ülkedeki tüm kiliselerin papazlarının katılımıyla ayin düzenlenecek ve Ukrayna için dua edilecek.

Savaşta ele geçirilen Rus silah ve araçları da Kiev'in ana caddesi Kreşatik'te sergilenecek. Silah ve araçların bir kısmı Kreşatik Caddesi'ne getirildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı da hem sağlam ele geçirilen hem de vurularak tahrip edilen tank, zırhlı araç ve füze sistemlerinin caddedeki görüntüsünü paylaştı.