Elektrikli arabaların dünyada hızla yaygınlaşması ile birlikte araç bataryalarının şarj süresiyle ilgili araştırmalar devam ediyor.

TechnoPixel'in haberine göre iimdi de ABD’li araştırmacılar makine öğrenimine dayalı yeni bir elektrikli araba şarj yöntemi geliştirdi. Bu yöntem ile elektrikli arabalar 10 dakikada yüzde 90 oranında şarj olacak.

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

ABD’li araştırmacılar lityum-iyon akışının makine öğrenimine bağlı olarak takip edilebileceğini ve bu akış hızlansa da bataryayı bozmayacağını iddia etti. Araştırmacılar, lityum iyonlarının daha hızlı göç etmesini sağlayarak şarj ve deşarj döngülerini hızlandırdı.

Eric Dufek konuyla ilgili açıklamasında, “Kısa sürede bir pil hücresine girebilecek enerji miktarını önemli ölçüde artırdık. Şu anda, pillerin lityum kaplama veya katot çatlaması olmadan 10 dakika içinde yüzde 90’ın üzerinde şarj olduğunu görüyoruz.” şeklinde ifadelere yer verdi.

Araştırmacılar, laboratuvar testleri başarılı olsa da bu yöntemin şimdilik test aşamasında olduğunu belirtiyor. Bunun yanında bu yöntemin makine öğrenimine uygun optimize edilmiş lityum-iyon pillerin tasarlanmasında kullanılabileceğini düşünüyor.