Tesla, SpaceX ve Twitter'ın sahibi  Elon Musk'un, Rusya-Ukrayna arasında yaşanan çatışmaya dair etkisi sanıldığının aksine çok daha büyük.

Walter Isaacson'un Elon Musk'un hayatını anlattığı ''Elon'' isimli kitabında yer verdiği bilgilere göre Musk, Ukrayna'nın Rus Donanması'na yönelik kamikaze insanız denizaltılarla yapacağı saldırıyı ''Starlink uydu iletişim ağını kapatarak'' engelledi.

CTech’ten BAE’li şirketle iş birliği CTech’ten BAE’li şirketle iş birliği

Musk'ın sağladığı uydu bağlantısını kaybeden kamikaze denizaltılar daha sonra Ukrayna topraklarına geri döndü.

Kamikaze-drone-boats-Ukraine-crowdfunding

Musk'ın bu engellemesine dair açıklaması ise, ''Eğer Ukrayna Kırım'a saldırıda bulunursa Rusya nükleer silahlarla karşılık verebilir. Bu yüzden saldırı engellenmeliydi. Mini Pearl Harbor yaşanmamalı.'' oldu.

Saldırının engellenmesinin ardından Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Elon Musk'a attığı mesajda uydu bağlantısını tekrar açması için yalvardı ve ''Sadece sizin (teknoloji yoluyla dünyayı değiştiren kişinin) bunu bilmenizi istiyorum.'' ifadelerini kullandı.

Elon-Musk-by-Walter-Isaacson

Kitabın yazarı Isaacson'un kitabına göre Elon Musk'ın fikirlerini Ukrayna'nın Rusya'ya yönelik ''karşı saldırısı'' değiştirdi. Öte yandan Musk Ukrayna'nın ''çok ileriye gittiğini'' söyleyerek bir daha Kırım bölgesinde Starlink uydularını açmayacağını söyledi.

Musk bu durumu şöyle ifade ediyor: 

''Starlink'in savaşlara bulaşması amaçlanmamıştı. İnsanların Netflix izleyebilmesi, rahatlayabilmesi, okul için internete girebilmesi ve drone saldırıları yerine barışçıl güzel şeyler yapabilmesi içindi.''

Musk olayın ardından ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile de temaslarda bulundu.

Wladimir_and_Vitali_Klitschko_with_a_Starlink_user_terminal

Kitabın devamında ise Isaacson, Elon Musk'un Ukrayna'ya on milyonlarca dolar değerinde uydu ekipmanını karşılıksız olarak gönderdiğini ifade ederken, 2023 yılı başlarında SpaceX'in ABD ve AB hükümetleri ile 100 bin uydu terminali gönderilmesi üzerine bir anlaşma imzaladığını söyledi.

Rusya'nın 2022 Şubat ayında Ukrayna'ya yönelik işgal girişiminin ardından Elon Musk, Ukrayna'ya binlerce uydu terminali göndermiş ve bu şekilde iletişimin devam etmesini sağlamıştı.