Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, Starship projesine ilişkin yeni bir açıklamada bulundu.

Insıder'in haberine göre SpaceX'in uzay endüstrisinde devrim yaratacağına inanılan devasa Starship roketinin gelecek ay yörünyege fırlatılması bekleniyor.

Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

ABD Federal Havacılık Ajansı (FAA) geçen hafta SpaceX'in Teksas fırlatma yerine ilişkin incelemesinin tamamlandığını duyurmuştu. Aynı zamanda FAA, SpaceX'in gelecek ay Starship roketini fırlatılmaya uygun hale getireceğini de bildirdi.

Habere göre SpaceX'in fırlatma işlemi için FAA tarafından gerekli görülen 75 eylemi gerçekleştirmesi gerekiyor. Ancak, uzmanların yorumlarına göre bu eylemlerin oldukça küçük gereksinimler olduğu düşünülüyor. 

Starship projesi nedir?

Starship projesi uzun süredir SpaceX tarafından yönetilen ve genel anlamda, dünya yörüngesinde çok fazla uydunun yerleştirilmesiyle büyük bir uydu ağının oluşturulmasının amaçlandığı bir proje olarak biliniyor. Bu projeyle maliyeti düşük internet kullanımının vadedilmesinin yanı sıra kırsal bölgelere de internet erişiminin sağlanması hedefleniyor. 

Elon Musk sıradışı projeleriyle her geçen gün farklı bir gündem oluştururken, Starship ile de fazlasıyla gündemi meşgul etti ve etmeye devam ediyor. Pek çok projesinde olduğu gibi Starship projesinde de eleştirilere maruz kaldı. Bu eleştirilerden biri, çevresel kaygılardı. Bilim adamlarının Starship uydularından dolayı gökyüzü incelemelerini yapamayacaklarına ilişkin eleştirileri de yanıtsız kalmaya devam ediyor.