SpaceX'in uzay araçlarını "yeniden kullanılabilirlik" yönünde değerlendirmek üzerine gerçekleştirdiği faaliyetleri daha fazla genişletme amacında olduğu duyuruldu. Şimdi bu araçların içine Super Heavy'nin dahil edilmesi planlanıyor.

New Atlas tarafından yapılan habere göre Elon Musk, gerçekleştirilmesi düşünülen planı Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Plan, Falcon 9'da yapılan uygulamaların dışına çıkılacağını gösteriyor. Falcon 9 güçlendiricilerinin tekrar kullanılmalarına izin vermek için kontrollü bir iniş sağlanıyor. Bu inişler, roketlerin içine yerleştirilmiş bacakları kullanarak bir teknede veya bir fırlatma rampasında roketlerin yere inmesiyle sağlanıyor.

Roketlerin inişlerinde yönlendirme sağlayabilmek için "ızagara kanat" veya "yönlendirici kanat" teknolojisinden faydalanılıyor. Elon Musk bir Twitter kullanıcısına verdiği yanıtta, yükü almak için ızgara kanatlarını kullanacaklarını ve Super Heavy'yi yakalamak için fırlatma kulesi kolundan yararlanacaklarını söyledi. 

Roketlerin yeniden kullanılabilir hale getirilmesi yalnızca SpaceX şirketinin hedefleri arasında bulunmuyor. Bu durumun getirisinin farkında olan pek çok şirket, "yeniden kullanılabilirlik" noktasında çalışmalar yapıyor. SpaceX'in Super Heavy'yi yakalama hedefi de maliyeti azaltma amacını barındırıyor.