Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

Dünyadaki bazı teknoloji devlerinin sunduğu hizmetlerden daha fazla kazanç elde etmeleri, tartışmaları ve fikir ayrılıklarını da beraberinde getiriyor.

Şakul Avsat'ın haberine göre Elon Musk, App Store'un satın alımlarından elde ettiği ücretler konusunda Fortnite'ın geliştiricisi Epic'le yaşadığı fikir ayrılıklarında Epic'i desteklediğini açıkladı.

Elon Musk attığı tweet ile "Apple uygulama mağazası ücretleri, internet üzerinde fiili bir küresel vergidir. Epic haklı." ifadelerine yer verdi.

Apple'la Epic (ve diğer bazı geliştiriciler), App Store kuralları sebebiyle bir yıldan fazla görüş ayrılıkları yaşıyor. Epic, App Store kurallarının rekabete aykırı olduğunu ve değişmeye zorlanması gerektiğini savunurken, Apple'ı bunu yapmaya zorlamak için de bir dizi yasal işlem başlattı.

Mevcut kurallara göre Apple, App Store'daki uygulama satışlarından ve mağaza aracılığıyla elektronik ürün ve hizmet satışından yüzde 30'luk bir pay alıyor ve bu kesintinin aşılması mümkün olmasın diye iPhone ve iPad uygulamalarının yalnızca kendi ödeme hizmetlerini kullanmasını şart koşuyor.

Söz konusu anlaşmazlık, Epic'in oyun içi para birimi satın almak için Fortnite'a kendi ödeme sistemini getirmesiyle geçen yıl kırılma noktasına gelmişti. Bunun üzerine Fortnite, App Store'dan hızla kaldırılmıştı. Apple, Epic, düzenleyiciler ve diğer geliştiriciler arasındaki tartışmalar da o zamandan beri devam ediyor.