Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza

Facebook bünyesindeki WhatsApp, kullanıcıların istemediği bir uygulamayı hayata geçirdi. Kullanıcı sözleşmesinde değişikliğe gitmeye hazırlanan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılara yasak getirmeyi planlıyor.

Sosyal medya platformu WhatsApp tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni kullanıcı sözleşmesi 8 Şubat’tan itibaren geçerli olacak ve bu tarihe kadar kullanıcıların sözleşmelerine onay vereceği bir bildirim gönderecek.

Sosyal medya kullanıcılarının onayı ile artık verileri otomatik olarak Facebook ile paylaşılacak. WhatsApp tarafından kullanıcılara tek seçenek sunulurken “onaylamama” gibi bir seçenek kullanıcı sözleşmesine eklenmedi.

WhatsApp kullanıcıların onaylayacağı sözleşme sonrası verilerinin, Facebook’un yanı sıra Facebook’un kendi bünyesinde olan diğer iştirak şirketleri ile de paylaşılmış olacak.

WhatsApp’ın bu hamlesinden sonra Elon Musk, konuya ilişkin kısa bir mesaj yayınladı. Twitter hesabından yaptığı açıklamada WhatsApp kullanıcılarını “Signal” mesajlaşma uygulamasını kullanmaya davet etti.

NTV'nin aktardığı habere göre, teknoloji dünyasının yakından tanıdığı iki isim Elon Musk ve Mark Zuckerberg daha önce 2017 yılında karşı karşıya gelmiş, yapay zeka konusunda ilginç bir tartışmaya girmişlerdi.

Musk ABD'de yapay zekayı kendi sınırlar içerisinde tutacak kanunlar çıkarılması gerektiğinin belirtirken bunun yapılmamasının insan hayatının geleceği için önemli bir tehlike taşıdığını ifade etmişti. Facebook'un kurucusu ise Elon Musk'ın verdiği röportajı izlediğini ve gelişen teknolojiyle ilgili korku tacirliğinden yorulduğunu açıklamıştı.

Bu açıklamaların üzerine Musk, Zuckerberg'in bu tepkisine sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı bir mesaj ile cevap vermiş ve şu açıklamalarda bulunmuştu: "Mark ile bu konu hakkında daha önce konuşmuştum. Bu konuya olan hakimiyeti oldukça dar."

WhatsApp’ın yeni kullanıcı sözleşmesiyle birlikte şu bilgiler toplanabiliyor:

-Hesap Bilgileri, Mesajlar, Bağlantılar, Durum Bilgisi

-İşlem ve Ödeme Verileri, Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler, Kullanım ve Kayıt Bilgileri

-Cihaz ve Bağlantı Bilgileri, Konum Bilgileri, Çerezler, Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler

-Kullanıcı Şikayetleri, WhatsApp'taki İşletmeler, Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları

-Üçüncü Taraf Hizmetleri