Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, United World International sitesinde yayınlanan makalesinde ABD Donanması'nın tarihsel sürecine değindi.

Aynı zamanda Mavi Vatan doktrinine ismini veren Cem Gürdeniz, ABD'nin donanma alanındaki ilerleyişinin Birinci Dünya Savaşı'ndan itibaren hızlı ilerlediğini, İkinci Dünya Savaşı ile birlikte giderek daha da hızlandığını ifade etti. ABD'nin İkinci Dünya Savaşı sırasında 20 yılda oluşturulabilecek bir donanmayı 4 sene içerisinde inşa etmesiyle o zamanki ABD endüstrisinin gücünün altını çizen Gürdeniz, Soğuk Savaş dönemi itibariyle tüm dünyada deniz hakimiyeti sağladığını ifade etti.

"ABD artık eskisi gibi yetenekli bir donanma oluşturacak durumda değil"

Em. Tümamiral Gürdeniz, ABD Donanması'nın günümüzdeki durumunun 30 yıl önceden çok farklı olduğunu, Amerika Birleşik Devletlerini'nin Dünya Savaşları sırasında inşa edilene benzer yetenekli bir donanma oluşturamayacağını ve geçen yüzyılın koşullarına göre ABD'nin donanma inşa etme kabiliyetinin önemli ölçüde azaldığını vurguladı.

ABD Donanması'nın küçülmesinin altında birçok nedenin yattığını belirten Gürdeniz, 2012'de Obama yönetimiyle birlikte donanmada bulunan gemi sayısının 290'a kadar düştüğünü söyledi.

"ABD Donanması artık okyanuslardaki dalgalara hükmedemez"

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Çin ve Rus donanmalarının son 5 yılda gelişimini ve ABD'nin bu iki devletin deniz kuvvetlerinin bu kadar hızlı bir şekilde yükselebileceğini tahmin edemediğini vurgulayan Cem Gürdeniz, ABD Donanması'nın büyük ölçekli bir konvansiyonel savaşta Çin ve Rusya ile yüzleşmesinin zor olacağını belirtti. 

Em. Tümamiral Cem Gürdeniz son olarak kaleme aldığı makalesinde, ABD Donanması'nın artık okyanusların hükümdarı olmadığını ve denizlerdeki üstünlüğünü kaybettiğini vurguladı.