Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 8 Aralık günü yaptığı açıklamalarda Fransa’nın gelecek uçak gemisinin nükleer enerji ile çalışacağını söyledi. Yeni uçak gemisinin Fransa'nın sahip olduğu en büyük savaş gemisi olması bekleniyor. Silahlı Kuvvetler Bakanlığı, gemide 30 kadar hava taşıtının mevzilendirileceğini ve bu hava taşıtlarının Rafale savaş uçaklarından daha büyük olacağını belirtti.

Defense News tarafından yapılan habere göre bakanlık, geminin 82,673 ton ve 300 metre uzunlukta olacağını söyledi. Gemi, her biri 220 megawatt enerji üretebilen 2 adet K22 jeneratöre sahip olacak.

Yeni uçak gemisinin itiş gücü için kullanacağı sistem belirli değildi. Ancak Emmanuel Macron’un konuşmasındaki açıklamanın son kısmından yeni uçak gemisinin nükleer enerji kullanılacağı öğrenildi.

Fransa'nın 7 yıllık savunma bütçesinde büyük artış Fransa'nın 7 yıllık savunma bütçesinde büyük artış

Naval Group ve projede çalışan diğer partner şirketler geminin tasarımı için 2 yıl sürecek bir çalışmaya başlayacak. Geminin geliştirilme aşamasının 2025 yılında tamamlanması bekleniyor. Tasarım için 2025 yılının sonuna kadar Fransa 900 milyon Euro harcamış olacak.