Türk savunma sanayiinin özgün mühimmatları dünya ordularının kullanımına sunuluyor.

Janes'in aktardığı bilgiye göre Endonezya Elang Hitam (PUNA MALE) adlı İHA'nın silahlandırılması konusunda TÜBİTAK SAGE ile bir anlaşma yaptı. Buna göre Endonezya ve TÜBİTAK SAGE arasında ortak bir ekip kuruldu.

Janes'e yakın bir kaynak tarafından sağlanan sunum materyallerine göre, ekipte Endonezya Teknoloji Değerlendirme ve Uygulama Ajansı'ndan (BPPT) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nden (SAGE) mühendisler yer alıyor.

Edinilen bilgilere BPPT ve SAGE, gemi karşıtı operasyonlardan kara saldırı görevlerine kadar çeşitli görev setleri için yapılandırılabilen modüler bir havadan karaya mühimmat tipleri üzerinde çalışıyor.

Geliştirecek mühimmatları sensörleri ve yükleri, kısa sürede değiştirilebilir olacak. İş birliğinin amacının Endonezya'nın yerli olarak geliştirilen orta irtifa, uzun havada kalışlı (MALE) SİHA'sını gelişmiş yüzey vuruş yetenekleriyle donatmak olduğu aktarılıyor.

KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat Ailesi

KUZGUN-KY, KUZGUN-TJ ve KUZGUN-SS olarak adlandırılan ve KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat Ailesinin üyesi olan 3 farklı KUZGUN mühimmatı, başta F-16 ve SİHA’lar olmak üzere gelecekte kullanılacak MMU, HÜRJET, HÜRKUŞ gibi pek çok farklı platformlardan atılabilecek.

KUZGUN, 100 kilogramdan düşük bir ağırlığa sahip.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Müdürü Gürcan Okumuş geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda KUZGUN’un menzilini açıklamıştı.

KUZGUN mühimmatının turbojet konfigürasyonu olan KUZGUN-TJ yaklaşık 245 kilometre menzile, KUZGUN-SS ise yaklaşık 110 kilometre menzile sahip olacak.

KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat, Taktik güdümlü mühimmat ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilen, sevk ve seyrüsefer/güdüm yöntemleri ile harp başlığı açısından modüler, düşük maliyetli, çoklu kullanıma uygun, yüksek vuruş hassasiyeti ve düşük yanal hasara sahip yeni nesil 100 kg sınıfı ürün ailesi olarak adlandırılıyor.

TUSAŞ, AR-GE 250 Araştırması'nda ilk sırada TUSAŞ, AR-GE 250 Araştırması'nda ilk sırada

Parçacıklı, delici, termobarik ve genel maksat gibi çeşitli harp başlığı seçeneklerine sahip olacak KUZGUN Mühimmatı; Lazer Arayıcı (LAB), Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR), Radar Arayıcı, HOJ, mmW Radar, Veri Bağı, ANS ve KKS gibi arayıcı başlık ile navigasyon seçeneklerine sahip.