Bali Denizi’nde 53 kişilik mürettebatıyla kaybolan Endonezya Deniz Kuvvetleri’ne ait bir denizaltı arama çalışmaları süratle devam ediyor.

Endonezya Deniz Kuvvetleri’nin KRI Nanggala-402 tipi denizaltısı, 21 Nisan günü Bali Denizi’nin kuzeyinde yapılan torpido tatbikatı esnasında kayboldu ve iletişimi kesildi.

Şarkul Avsat’ın yaptığı haberde yer alan bilgiye göre, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’nun 21 Nisan’da yaptığı açıklamada önceliklerinin 53 mürettebatın güvenliği olduğunu söylemişti.
Yetkililere göre ise denizaltı sağlam dursa bile oksijen miktarının en fazla 24 Nisan gününe kadar yetmesi mürettebatın hayatını tehlikeye atıyor.

Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti

Endonezya Donanması Genelkurmay Başkanı Yudo Margono, 21 Nisan’da düzenlediği basın toplantısında denizaltının oksijen rezervinin 72 saat olduğunu ve 24 Nisan saat 03.00’a kadar zamanlarının kaldığını söyledi. Margono, mürettebatı zamanında bulmayı ümit ettiklerini de ekledi.

Kaybolan bin 395 tonluk denizaltı Savunma Bakanlığı’na göre 1977’de Almanya’da inşa edildi ve 1981’de Endonezya filosuna katıldı. 2012 yılında ise Güney Kore’de iki yıllık bir bakıma alındı.