Rafale avcı uçağının son müşterisi Endonezya oldu.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Endonezya'nın 42 adet Dassault Aviation üretimi Rafale avcı uçağı siparişi verdiğini duyurdu.

9 adet ZAHA Donanma'ya teslim edildi 9 adet ZAHA Donanma'ya teslim edildi

Florence Parly, bu anlaşma ile ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Stratejik ortaklığımız savunma ilişkilerimizin derinleşmesinden fayda sağlayacaktır. Fransa, ASEAN ve Hint-Pasifik’te kilit rol oynayan ortağımızın silahlı kuvvetlerinin modernizasyonuna katkıda bulunmanın gururunu duymaktadır." ifadelerine yer verdi.

Bu anlaşma ile birlikte Rafale savaş uçağının ihraç edildiği ülke sayısı Hırvatistan, Hindistan, Yunanistan, Katar, Mısır, BAE ve Endonezya dahil sekiz oldu.

Temaslarda bulunmak üzere Endonezya'ya ziyaret gerçekleştiren Fransa Savunma Bakanı Parly, Endonezyalı mevkidaşı ile Rafale dahil birçok savunma iş birliğini kapsayan bir anlaşmaya imza attı.

Fransa ile Endonezya ile yapılan kapsamlı savunma anlaşması, şu iş birliklerini içeriyor:

  • 42 adet Rafale avcı uçağı
  • PT PAL ve Naval Group arasında iki adet Scorpene sınıfı havadan bağımsız tahrikli (AIP) denizaltı alımı için iş birliği mutabakat muhtırası
  • Dassault Aviation ve PTDI arasında Rafale savaş uçaklarının bakımında iş birliği için mutabakat muhtırası
  • Savunma uydusu için mutabakat muhtırası
  • Mühimmat üretimi için mutabakat muhtırası
  • Nexter Group ve PT Pindad arasında Ceaser obüsü üretimi için mutabakat muhtırası

Endonezya'nın savaş uçağı arayışı

Endonezya, hava kuvvetleri envanterinde bulunan uçaklarının görev süresinin dolması nedeniyle, uzun zamandır savaş uçağı arayışında bulunuyor.

Bu kapsamda Endonezya ilk olarak, Rusya ile 2018 yılında 11 adet Su-35 avcı uçağı için 1,154 milyar dolar değerinde sözleşme imzalamış, ancak olası ABD yaptırımları (CAATSA) çekincesiyle sipariş verilen uçaklarının teslimatı çıkmaza girdi.

Endonezya yakın zamanda F-35 savaş uçaklarına için ABD'ye başvurmuş, ancak ABD bu talebi reddedip F-16 teklifinde bulunmuştu. Bu teklifi geri çeviren Endonezya, başka savaş uçağı arayışına yönelmişti. 

Son olarak Fransa'nın kapısını çalan Endonezya, Dassault Aviation üretimi Rafale uçakları için 2021 yılında Fransa ile ciddi bir diyaloga girdi. İki ülkenin savunma bakanları, karşılıklı ziyaret gerçekleştirirken, Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto gerçekleştirdiği Fransa ziyaretinde Rafale savaş uçağına olan ilgisini dile getirmişti.