Türkiye ile Endonezya arasındaki yüz milyonlarca dolarlık ANKA SİHA anlaşmasının detayları belli oldu.

Endonezya Savunma Bakanlığı tarafından 3 Ağustos'ta yapılan açıklamada, ülke savunmasının güçlendirilmesi amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nden (TUSAŞ) 300 milyon dolar değerinde 12 adet ANKA SİHA tedarik edildiği duyuruldu.

TUSAŞ ile imzalanan 3 Şubat 2023'te imzalanan sözleşme kapsamında Endonezya, askeri teçhizatının çeşitliliğini, miktarını ve kalitesini artırmayı hedefliyor. Sipariş edilen 12 adet ANKA SİHA'nın Kasım 2025'ten önce TUSAŞ tarafından Endonezya'ya teslim edilmesi bekleniyor.

Endonezya ayrıca; eğitim, lojistik destek ve ilgili ekipmanın yanı sıra iki yıl veya 600 uçuş saati garanti süresi alacak.

Ekran Görüntüsü (108)

12 adet ANKA SİHA; Endonezya Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde görev gerçekleştirecek. 

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil tarafından yapılan açıklamaya göre, ilk 6 adet ANKA SİHA yakın zamanda Endonezya'ya gönderilecek olup anlaşma kapsamında diğer 6 adet SİHA, teknoloji transferi yoluyla PT Dirgantara Indonesia ile birlikte Endonezya'da üretilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na bağlı birimlerde aktif bir şekilde görev alan ANKA SİHA'nın şu ana kadar Tunus, Cezayir, Kazakistan, Malezya ve Çad ülkelerine ihracatı gerçekleştirildi.

ANKA SİHA

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen ve ilk uçuşunu 2010 tarihinde gerçekleştiren ANKA İHA, üzerinde entegre gece ve gündüz, kötü hava şartların da dahil çalışabilen, yüksek çözünürlüklü kamerası ile keşif, gözetleme, sabit-hareketli hedef tespit, teşhis tanımlama gibi üstün performans görevlerinin yanı sıra 17 metre açıklığa sahip kanadının altında 350 kg’a kadar farklı mühimmat ve faydalı yükler taşıyabiliyor.

Tamamen otonom iniş seyir ve dönüş kabiliyetine sahip olan ANKA, 30 saati aşkın görev süresine sahip ve 30.000 feet irtifada uçabiliyor. Bugüne kadar 170.000 saatin üstünde uçuş gerçekleştiren ANKA üzerine entegrasyonu tamamlanan ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi ile birden fazla sistemin aynı anda koordinasyonu da sağlanmış oldu.