Endonezya Donanması bünyesinde hizmet veren KCR-40 sınıfı hücumbotlar, batırma (SINKEX) tatbikatında yer aldılar. İki adet Çin menşeli C-705 gemisavar füzesinin 70 km mesafeden ateşlendiği tatbikatta, eski petrol gemisi Balikpapan batırıldı.

Naval News sitesinde yer alan haberde, gerçekleştirilen tatbikata ilişkin bilgiler yer aldı. Tatbikat Endonezya Donanması tarafından 8 Nisan tarihinde gerçekleştirildi. Bu tatbikat, gerçekleştirilecek Armada Jaya Tatbikatına hazırlığın bir parçası olarak değerlendirildi.

Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı

Endonezya ordusunun profesyonelliğini geliştirme ve test etme amacı güden tatbikat, aynı zamanda ordunun savaşa hazırlığını da sınıyor. KRI Fatahillah-361, KRI Clurit-641, KRI Kujang-642, KRI Nanggala-401, KRI Aluguro-405 gibi çok sayıda muharip unsurda yer aldı.

KCR-40/Clurit sınıfı yüksek süratli füze hücumbotu (fast attack craft missile ,FACM) Kore’ye ait Daesun Tersanesi yardımıyla Endonezyalı PT Palindo Marine tarafından tasarlandı ve inşa edildi. Araç 44 metre uzunluğa, 250 ton deplasmana, 35 kişilik mürettabata 30 knot hıza sahip. Gemiler 1 adet 30 mm NG-18 CIWS, 2 adet 20mm Denel Vektor GI-2 ve 2 adet C-705 AshM olmak üzere çeşitli silah sistemlerine sahipler.