Enflasyondaki artışının, Biden hükümetinin savunma bütçesi talebini yükselteceği düşünülüyor.

Fox Business sitesinde yer alan habere göre enflasyonun 40 yılın zirvesini görmesi ve ABD genelinde yaşanan maliyet artışı savunma bütçesi talebini de etkileyecek. 

Bu bağlamda Joe Biden hükümetinin, gelecek mali yıl için tarihin en yüksek savunma bütçesini talep edeceği düşünülüyor. ABD Başkanı Biden'ın, 770 milyar doları aşan bir savunma bütçesi tabanı talep edeceği öngörülüyor. Bu oranın 2023 mali yılında 800 milyar doları aşması da beklentiler arasında bulunuyor.

İspanya, A400M nakliye uçağı siparişlerini iptal ediyor İspanya, A400M nakliye uçağı siparişlerini iptal ediyor

ABD'li savunma şirketlerine fayda sağlamak hedefleniyor

Eski ABD Başkanı Donald Trump, görevinin son yılında 752,9 milyar dolarlık bir savunma bütçesi talep etmişti. ABD Kongresi bu talebi 25 milyar dolar eklemesiyle 778 milyar dolara çıkardı. 

Pentagon, 2023 yılı için sağlanacak ek fonları ABD ordusunu modernize etmek için kullanacak. Bütçenin; Lockheed Martin, Northrup Grumman ve General Dynamics dahil olmak üzere en büyük ABD savunma şirketlerine fayda sağlayacağı belirtildi. 

2022 mali yılı için 778 milyar dolarlık savunma bütçesi, ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının yaklaşık yüzde 3,7'sini ve küresel olarak toplam askeri harcamaların yüzde 39'unu oluşturuyor.