Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına, Filistin Devlet Başkanı Abbas'ı Ankara'da misafir etmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas ve heyetine "Hoş geldiniz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Mayıs ayında Ramallah'a yaptığı ziyarette Türkiye-Filistin 2. Ortak Komitesi’nin gerçekleştirildiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye'nin de iki hafta önce Konya'da düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları'nın açılışına katıldığını hatırlatarak İslami Dayanışma Oyunları'nda madalya kazanan Filistinli sporcuları tebrik etti.

“Filistin'in ülkemizin ve halkımızın gönlünde müstesna yeri vardır”

Filistin Devlet Başkanı Abbas ve heyetiyle Türkiye-Filistin ilişkilerinin daha da güçlendirilmesine yönelik atılacak adımları ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Filistin halkının refah ve kalkınmasına desteğimizi teyit etti. Ayrıca önemli bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunduk. Filistin'in ülkemizin ve halkımızın gönlünde müstesna yeri vardır. Her zaman olduğu gibi Filistin halkıyla dayanışmamızı, Filistin davasına desteğimizi en güçlü şekilde sürdürüyoruz. Filistin Devleti'ni ilan edildiği andan itibaren tanıyan Türkiye, iki devletli çözüm vizyonunu her platformda savunmaktadır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malum İsrail'in saldırılarıyla Gazze'de yaşanan sivil can kayıplarına ilişkin tepkimizi açık ve net ortaya koyduk. Saldırılarda yaralanan iki Filistinli yavrumuzu da tedavileri için geçtiğimiz hafta ambulans uçakla, anne ve babasıyla birlikte Ankara Şehir Hastanemize aldık. Buradan son saldırıda şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" diye ekledi.

Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın statüsünün değiştirilmesine matuf eylemleri hiçbir şekilde kabul etmiyoruz”

"Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın statüsünün değiştirilmesine matuf eylemleri hiçbir şekilde kabul etmiyoruz" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu hususlardaki hassasiyet ve beklentilerimizi İsrailli muhataplarımıza en açık şekilde ve doğrudan aktardık, aktarıyoruz. İsrail ile ilişkilerimizde atılan adımlar Filistin davasına desteğimizi hiçbir şekilde azaltmayacaktır, aksine bu adımların Filistin meselesinin çözümüne ve Filistin halkının durumunun iyileştirilmesine katkı sağlayacağını Filistinli kardeşlerimiz de ifade ediyorlar. Filistinli kardeşlerimiz arasında birlik ve uzlaşı sağlama gayretlerini de yakından takip ediyoruz. Bu alanda da her türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu.

TİKA, Türk Kızılay ve Türk sivil toplum kuruluşlarının Filistin'e yönelik insani ve kalkınma yardımlarının devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gıda güvenliğimizi korumak için uygulamaya koyduğumuz bazı kısıtlamalara Filistin'i dahil etmedik. Cenin Serbest Sanayii Bölgesi Projesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yürütülüyor. Haziran ayında TOBB heyetimiz Filistin'i ziyaret ederek sahada gerekli incelemelerde bulundu. Kudüs Üniversitesi Kız Yurdu inşaatı da bu yaz TİKA'nın destekleriyle tamamlanıp Maarif Vakfımızca devralındı. Filistin'in istikbali olan yurda, gençlerimize hizmet edecek bu merhum annemin adının verilmesinden son derece mütehassıs oldum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının faaliyetlerine büyük önem atfediyoruz. Ajansa yönelik mali ve ayni gıda yardımlarımızı önceki yıllarda olduğu gibi devam ettiriyoruz. Ajansın son dönemde yaşadığı ekonomik sıkıntıların farkındayız. Ajansın finansman sorununun giderilmesi, Filistin halkına yönelik temel hizmetleri aksatmadan yürütmesi açısından çok önemlidir. Türkiye olarak bu yöndeki gayretlerimizi sürdüreceğiz. Sanat ve kültür alanında da Filistin kurumlarını desteklemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Ermenistan, Rus silahlarına alternatif arıyor Ermenistan, Rus silahlarına alternatif arıyor

Filistin Gençlik Orkestrası'nın Temmuz ayında eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde Ankara'da bir konser verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Filistinli kardeşlerimizin yurt dışı seyahatlerinde Türkiye'yi tercih etmesinden memnuniyet duyuyoruz. Biz de başta Kudüs olmak üzere Filistin'e yönelik turizmi teşvik ediyoruz. BM parametreleri temelinde 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının tüm bölgemizin barış ve istikrarı için bir zaruret olduğunun altını bir kez daha çiziyorum. Aziz kardeşim Mahmud Abbas'a ve heyetine ziyaretleri için tekrar teşekkür ediyor, görüşmelerimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas: “İki devletli çözüm önemli”

Filistin Devlet Başkanı Abbas da konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dostane bir şekilde bölgesel ve küresel konular ile Türkiye'nin dünya gıda güvenliği bağlamındaki rolünü ele alırken, Türkiye'nin istikrar sağlama çabalarını da inceleme fırsatı bulduklarını kaydetti.

Türkiye ile Filistin arasındaki ilişkilerin geleceğini ve farklı alanlarda ne yapabileceklerini konuşma fırsatı bulduklarını da ifade eden Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Erdoğan'a, Filistin halkının yanında durması ve değişmez tutumundan dolayı en içten teşekkürlerimi ifade ederim. Meşru haklarına, özgürlüğüne ve bağımsızlığını elde etme konusundaki desteklerini bilmekteyiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Filistin'in son dönemde karşı karşıya kaldığı zorluklara ilişkin bilgiler aktardığını anlatan Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Halkımıza, topraklarımıza ve kutsallarımıza karşı devam eden İsrail işgal devletinin saldırıları karşısında kayıtsız kalmayacağımızı vurguladım. Her zaman uluslararası hukuka ve imzalanan anlaşmalara bağlı kalarak mücadele edeceğimizin altını çizdim" açıklamasında bulundu.

İsrail ile aralarındaki sorunun daha büyük problemlere neden olmaması için Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları ve uluslararası topluma müracaat ederek iki devletli çözümü desteklemeleri talebinde bulunduklarını kaydeden Filistin Devlet Başkanı Abbas, "İki devletli çözüm önemli. Burada önemli olan ülkelerle temasa geçeceğiz. Ve iki devletli çözümü destekliyor musunuz, desteklemiyor musunuz, meselesini gündeme getirerek, amacımız 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti'nin kurulmasını sağlamak olacaktır" dedi.

BM Genel Kurulu'nun 149 sayılı kararınca Filistinli mülteciler konusunun sonuca ulaştırılmasını arzu ettiklerini belirten Filistin Devlet Başkanı Abbas, meşru, barışçıl direniş haklarına bağlı kalacaklarını, her türlü terör ve şiddete bölgelerinde ve dünyada karşı çıkacaklarını söyledi.

BM’ye tam üye olmak istediklerini dile getiren Filistin Devlet Başkanı Abbas, Filistin’in geçen yıllarda gözlemci üyelik statüsünü elde ettiğini ve bu konuda kilit role sahip olan tek ülkenin Türkiye olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Türkiye'nin Filistin'in yanında yer almasından dolayı minnettarlığımı tekrar vurgulamak isterim. Zatı devletlerine sağlıkla mutluluk dileklerimi ifade eder, Türkiye ve Türk halkına da daha fazla ilerleme ve atılım temennilerimi iletmek isterim. Yaşasın Türkiye, Filistin kardeşliği."

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısının ardından, Filistin Devlet Başkanı Abbas onuruna resmî akşam yemeği verdi.