Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan, Zirve'de Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ile olan görüşmelerini ve Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik sürecine ilişkin şunları söyledi:

Fransa, Asya’daki varlığını artırmaya çalışıyor  Fransa, Asya’daki varlığını artırmaya çalışıyor 

"Doğrusu hanımefendi ile kısa bir görüşme yaptık ama iyi geçti. Kendisine Finlandiya ile ilişkilerimizin İsveç'e göre daha farklı olduğunu söyledim. Çünkü Finlandiya terörün kol gezdiği bir yer değil. Ama İsveç, terörün kol gezdiği bir yer. Dolayısıyla burada NATO'nun Finlandiya, İsveç noktasında bir karar vermesi gerekir. Eğer NATO bu kararı Finlandiya lehine verirse biz de bu konuda elimizden geleni yaparız."

"Terör örgütlerinin yürüyüşleri devam ettiği sürece İsveç'e olumlu bakmayacağız"

Zirve'de Eski İsveç Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile de ayaküstü bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'te terör örgütlerinin yürüyüşleri devam ettiği sürece İsveç'e bakışlarının olumlu olmayacağını kaydetti:

"Arkadaşlar şimdi ben yeni Başbakandan bahsediyorum. İsveç'in yeni Başbakanı zaten bu toplantıda yok, buraya gelmedi. Önceki Dışişleri Bakanı buradaydı ve Başbakan önceki buradaydı onlarla öyle bir ayaküstü görüşmemiz oldu. Bu görüşmede de biz kendilerine her şeyi bütün açıklığıyla söyledik, İsveç'te bu terör örgütlerinin yürüyüşleri devam ettiği sürece, parlamentoda bu teröristler yer aldığı sürece, bizim İsveç'e bakışımız olumlu olmayacaktır."