Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Roma Liderler Zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyerek SAMP-T hava savunma sistemi konusunda önemli bazı açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İtalya Başbakanı Mario Draghi ile görüşmesi sonrasında Türkiye'nin İtalya ile ilişkilerinin geleceği hakkındaki düşüncesinin ne olduğu soruldu.

Erdoğan, İtalya ile ilişkilerin olumlu seyrettiğine dair şunları söyledi:

"Bugün yaptığımız görüşmelerden sonra da şunu gördüm: Yani İtalya ile iyi şeyler düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte de başta savunma sanayi olmak üzere SAMP-T konusunda Fransa, İtalya, Türkiye üçlüsü olarak bu konuda olumlu adımlar atacağız ve bu olumlu adımlarla birlikte de aramızda şu andaki ticaret hacmini çok daha yukarılara çıkarmak durumundayız. En az bir 30 milyar dolar gibi bir rakama ulaştırmayı hedefliyoruz." dedi.

Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı

Türkiye, 2017'de İtalya ve Fransa ile hava ve füze savunma sistemlerinin ortak üretiminde iş birliğinin güçlendirilmesi amacı ile bir niyet beyanı imzalamıştı.

Ocak 2018’de ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa ziyareti esnasında Fransa-İtalya ortaklığı Eurosam şirketi ile Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Projesi için Türk ortakları ASELSAN ve ROKETSAN'ın yer aldığı, süresi 18 ay olan bir sözleşme imzalandı. Kavram tanımlama çalışmaları için imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen faaliyetler Fransa’nın siyasi tavrı nedeniyle askıa alınmıştı.

SAMP-T sistemi

Bir lançerde 8 füze taşıyabiliyor. Hedef belirlendikten sonra 10 saniye içinde tüm füzeler ateşlenebiliyor.

Arabel radarı ile 360 derece izleme yapan SAMP-T, 100 km mesafe ile 20 km yükseklikteki tehditlere karşı angajman kabiliyetine sahip.