TİM ve Ticaret Bakanlığı tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 9. Türkiye İnovasyon Haftası programı önemli isimlerin katılımıyla başladı.

9. Türkiye İnovasyon Haftası'na katılan Cumhurbaşkanı burada dikkat çeken açıklamalarda bulundu. TİM ve Ticaret Bakanlığı'nı bu etkinlik vasıtasıyla ekonomiye katkı değer sağlayan çalışmaları sebebiyle kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, inovasyonun yeni yüzyılı teması altında gerçekleştirilecek etkinliklerin yeni ufuklar açacağına inandığını söyledi.

"Türkiye savunma sanayiinde "şampiyonlar ligine" yükseldi"

Her yıl farklı bir tema da düzenlenen inovasyon haftasının hem Türkiye'nin zengin birikimini hem potansiyelini hem de çoğu kere mahdut imkanlara rağmen yerli şirketlerin elde ettiği başarıları ortaya koyduğuna işaret eden Erdoğan Türkiye'nin savunma sanayiinde "şampiyonlar ligine" yükseldiğine dikkat çekti:

"Burada paylaşılan her bir başarı hikayesi ile milletimizin zorluklar karşısında pes etmeyen çelikten iradesine bir kez daha şahit oluyoruz. Her alanda olduğu gibi iş dünyasında da meselenin sadece kaynak değil aynı zamanda bir yürek meselesi olduğunu müşahede ediyoruz. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerimiz "İman varsa imkan da vardır." diyerek önlerine çıkan bentleri yıka yıka hedeflerine doğru yürüyor. Öyle ki daha 5-10 yıl öncesine kadar ülkemizin esamesinin dahi okunmadığı pek çok alanda bugün Türk şirketleri referans alınan, örnek adımları yakından takip edilen konuma ulaşmıştır. Özellikle savunma sanayİinde Türkiye "şampiyonlar ligine" yükselmiştir.

Firma sayıları,savunma projeleri ve savunma bütçesi basamak atladı

Erdoğan 20 yıl gibi kısa bir sürede büyük başarılara imza atıldığını ve 20 yıldan bu yana yaşanan gelişmeleri vurguladı:

"Ödül tevdi edilecek firmalarımızın da katkısıyla bu alanda 20 yıl gibi kısa bir sürede çok büyük bir başarı hikayesi yazdık. Savunma sanayii ana ve alt yüklenicileri KOBİ'leri, araştırma kuruluşları, üniversiteleri; geliştirdiği özgün ürünleri ve ihracatı ile ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri haline dönüşmüştür.

Bundan 20 yıl önce savunma sanayiinde faaliyet gösteren firma sayımız 56 iken Bugün aynı alanda 1600 den fazla firmamız buluyor. göreve geldiğimizde 62 Savunma Projesi yürütülürken yarısı son 6-7 yıl da başlatılanlar olmak üzere bugün bu sayı 757yi geçti. savunma projelerimizin bütçesini Yaklaşık 5 buçuk milyar dolardan ihale süreci devam edenler ile birlikte 75 milyar doların üzerine çıkardık.

8 milyon dolar savunma sanayii ihracatı yapabiliyorken inşallah bu sene 4 milyar doları aşacağımıza inanıyorum. Basit savunma ürünlerinde bile yabancılara muhtaç olan bir ülkeyi NATO müttefiklerine ileri teknolojili ürünler satan bir ülke haline getirdik. İnsansız hava araçlarının tasarımı üretimi ve satışında dünyanın ilk 3-4 ülkesi arasında yer alıyor. Tüm bunları da öyle birilerinin destekleriyle değil gizli, açık ambargolara tehditlere şantajlara baskılara rağmen gerçekleştirdik.

Türk Savunma Sanayisinden Rekor! - TeknoGaste

Bundan sadece 20 yıl önce yüzde 70-80 oranında dışa bağımlı olduğumuz bir alanda, kamu-özel hep beraber sabırla çalışarak, üreterek zorluklar karşısında pes etmeyerek hamdolsun tabloyu tamamen tersine çevirdik. Benzer başarı örneklerinin havacılıktan enerjiye, otomotivden yazılıma, bankacılıktan iletişime kadar birçok sektörde yaşandığını biliyoruz."

"Petrolle ilgili müjdeli haberler geliyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında Türkiye'nin petrol ve doğalgazla ilgili gelişmelerine de şu sözlerle yer verdi:

GÖKALP Drone Sistemi seri üretime geçiyor GÖKALP Drone Sistemi seri üretime geçiyor

"Enerjide kendi sismik araştırma ve sondaj gemilerimizle Karadeniz'de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğalgazda yeni bir dönem başladı. Hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan sınırlarımız içinde ve dışında petrol, doğalgaz arama faaliyetlerimizi kendimiz yapabiliyoruz. Karadeniz gazını millî sistemimize dahil etme çalışmalarımız sürerken son dönemde petrol ile ilgili çeşitli illerimizden müjdeli haberler geliyor. Yurtiçi petrol üretimimizi önümüzdeki günler 100 bin varile çıkartmayı planlıyoruz."

Resim