Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merakla beklenen Türksat 5A uydusunun uzaya fırlatılacağını açıkladı.

"Türksat 5A uzaydan ilk selamını yarın verecek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "#Türksat5A uzaydan bizlere ilk selamını inşallah yarın verecek. Hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza

SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketiyle ABD/Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatılacak uydu, 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek. Türksat 5A uydusu manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına alacak.

Uydu, Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasiteyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.

Tamamen elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A'nın, 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık dört ay sürmesi ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedefleniyor.

SpaceX'ten Türksat 5A açıklaması

Türkiye saati ile gece 4.28'te SpaxeX firması tarafından uzaya gönderilecek olan Türksat 5A uydusu için SpaceX firması sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. SpaceX firması yaptığı açıklamada, "Falcon 9 ve Türksat 5A uydusunun uzaya gönderilişi 40 numaralı fırlatma rampası üzerinden akşam 20.28'de başlayacak. Hava durumu ise %70 oranla fırlatılmaya elverişli" ifadelerine yer verdi.