Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Türkiye'den de işgale yönelik açıklamalar yapıldı.

"İşgal kabul edilemez"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uluslararası Demokratlar Birliği heyetini kabul toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya'nın bu işgalini reddettiğini ve bölgenin barışa vurulmuş ağır bir darbe olduğunu söyledi.

Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat

"Rusya'nın bugün erken saatlerde Ukrayna topraklarına başlattığı askerî harekâtı kabul edilemez buluyor ve reddediyoruz. Uluslararası hukuka aykırı gördüğümüz bu adım; bölgenin barış, huzur ve istikrarına vurulmuş ağır bir darbedir.

Erdoğan açıklamasında, Türkiye'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü koruma mücadelesini desteklediğini ifade ederek dost ülke olarak gördüğü ve yakın siyasi, ekonomik, sosyal ilişkiler içerisinde olunan Rusya ve Ukrayna'nın bu şekilde karşı karşıya gelmesinden samimi olarak üzüntü duyduklarını belirtti.

"Türklerin can güvenliğini sağlayacağız"

Erdoğan konuşmasında Ukrayna'da bulunan Türk vatandaşlarının ve Tatar Türklerinin can güvenliklerini sağlayacaklarına yönelik önemli açıklamaya yer verdi:

"Kendi vatandaşlarımız ile bölgedeki Tatar kardeşlerimiz başta olmak üzere Ukrayna'da yaşayan herkesin can güvenliğinin sağlanması konusunda üzerimize düşenleri yapacağız."

Cumhurbaşkanın son olarak Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunların Minsk Mutabakatları çerçevesinde diyalog yoluyla çözülmesi konusunda bir kez daha çağrıda bulundu.