Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin davetine icabetle, Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin onuncu toplantısı nedeniyle Kiev’e hareket edeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün aynı zamanda Ukrayna’yla tesis ettiğimiz diplomatik ilişkilerin 30. yıl dönümüdür. Dolayısıyla, bu ziyaretimiz bizim için ayrı bir anlam ve önem taşıyor. Sayın Zelenskiy’le baş başa görüşmemizin ardından, Konsey Toplantımıza başkanlık edeceğiz.” dedi.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla gözden geçirileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ortak gündemimizde yer alan önemli bölgesel ve uluslararası konularda da fikir teatisinde bulunacağız. Muhtelif alanlarda anlaşmalara imza atarak ilişkilerimizin ahdi zeminini daha da güçlendireceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’yla ilişkilerde son yıllarda özellikle ticaret, yatırımlar, turizm ve savunma sanayii gibi alanlarda ciddi mesafeler kat edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Salgına rağmen, geçtiğimiz sene 2 milyonu aşkın Ukraynalı dostumuzu Türkiye’de misafir ederek, yeni bir rekora imza attık. İkili ticaret hacmimiz de 2020 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 60 artarak 7,5 milyar dolara ulaştı.  10 milyar dolarlık hedefimize varma yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz. Ziyaretim vesilesiyle imzalayacağımız Serbest Ticaret Anlaşması’nın, bu hedefe bizi kısa zamanda ulaştıracağına inanıyorum.”

“Bölgede barışı hâkim kılmak için tüm tarafları itidalli olmaya ve diyaloğa davet ediyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’nın karşı karşıya kaldığı meydan okumaları ve bölgede yaşanan gerilimi de yakından takip ettiklerini vurguladı ve “Stratejik ortağımız ve komşumuz Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğimizi her platformda dile getiriyoruz. Biz de bir Karadeniz ülkesi olarak bölgede barışı hâkim kılmak için tüm tarafları itidalli olmaya ve diyaloğa davet ediyoruz. İhtilafın barışçı yöntemlerle ve uluslararası hukuk temelinde çözülmesi gerektiği aşikârdır. Bölgemizde barış ve güven ortamının tesisi amacıyla üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha vurguluyorum.” şeklinde konuştu.

“Ukrayna’yla ilişkilerimizin ana unsurlarından olan Kırım Tatarları başta olmak üzere soydaşlarımızın durumuna özel ihtimam gösteriyorum.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kiev’de yapacağımız görüşmelerin gündeminde her zamanki gibi bu konu da üst sıralarda yer alacaktır. Kiev’deki temaslarımızın, Ukrayna’yla ilişkilerimizin güçlenmesine önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum. Görüşmelerimizin ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı neticelere vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda vatandaşların mübarek üç aylarınızı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu bereketli günlerin milletimize, İslam Âlemine ve tüm insanlığa barış, huzur ve esenlik getirmesini diliyorum. Üç ayların ilk Cuma gecesi olan bugün, inşallah Regaip gecesini de idrak edeceğiz. Rabbim, bizlere Leyle-i Regaib’in bereketinden, feyzinden, kalplerimizi arındıran rahmetinden istifade etmeyi nasip eylesin diyorum.” dedi.