Türkiye'nin hava savunma sistemi S-400'lere ilişkin kararlılığı, ABD ve Türkiye arasında olası bir krize yeşil ışık yakıyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'Face the Nation' adlı programın sunucusu Margaret Brennan'ın "Hala bir set daha S-400 almaya niyetlisiniz gibi görünüyor?" sorusuna verdiği cevap ABD'nin keyfini kaçırdı.

Erdoğan'ın Türkiye'nin güvenliği için alacağı savunma sistemine kimsenin müdahale edemeyeceğini vurgulamasının hatırlatılması üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan cevap geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcünün "Türkiye'yi her düzeyde ve her fırsatta, S-400 sistemini elinde bulundurmaması ve Rusya'dan ek askeri malzeme almaktan kaçınması konusunda uyarıyoruz" şeklindeki açıklaması iki ülke arasında yeni bir krizi tetikleyecek nitelikte.

Sözcü, "Rusya'dan her türlü yeni silah alımının, Aralık 2020'de uygulananlardan ayrı ve ek CAATSA 231 yaptırımlarını da tetikleme riski taşıdığını Türkiye'ye açıkça söylemeye devam ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CBS'ye yaptığı açıklamada Türkiye'nin güvenliği için savunma sistemlerinin alınmasına hiçbir ülkenin müdahale edemeyeceğini şu sözlerle ifade etmişti:

"Bundan sonraki dönemde de kimse bizim, savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden, ne kadar, ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz. Bakın bu konuda NATO Genel Sekreteri Stoltenberg gayet güzel bir açıklama yaptı; ‘Biz ortaklarımızın kimden, nereden, ne kadar herhangi bir sistem satın aldığına müdahale edemeyiz.’ dedi. Kim bu? Stoltenberg; NATO’nun Genel Sekreteri. Buyurun, gerçek ortada. Kimse kusura bakmasın. Ben de şunu söyleyeceğim; Türkiye’nin güvenlik riskini kim paylaşacak? Türkiye, kendi güvenlik riskini kendisi temin edemezse, acaba birilerinin eline avucuna mı bakacak? Sen bana Patriot vermeyeceksin, benim hangi ülkeden, hangi savunma sistemini aldığıma da müdahale edeceksin! Öyle bir şey olamaz."

Brennan'ın "Evet der gibisiniz" sözleri üzerine Erdoğan da "Ne demek. Tabii ki evet" diyerek sözlerini onaylamıştı.