Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi İçişleri Bakanlığı himayesinde gerçekleştiriliyor.

Zirvede, HAVELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ ve METEKSAN gibi birçok şirket ürünlerini sergileyip katılımcılara sunumlar gerçekleştiriyor.

5-6 Ekim tarihlerinde düzenlenen zirvenin açılışı ise Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapıldı.

Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde konuşan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, radar konusunda projelerin tek tek hayata geçirildiğini açıkladı.

"Erken İhbar Radar Sistemimizin (EİRS) ilk teslimatını önümüzdeki ay yapmayı planlıyoruz"

Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor

Erken İhbar Sistemi EİRS hakkında konuşan Demir, “Erken İhbar Radar Sistemimizin (EİRS) ilk teslimatını önümüzdeki ay Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza yapmayı planlıyoruz. Ek olarak, EİRS radar ailesinin yeni ürünü olan Alçak İrtifa Radar Sistemi Projesinin ilk ürününü de önümüzdeki yıl envantere alacağız.” dedi.

Hava soluyan ve balistik hedeflerin uzun menzilden tespiti amacıyla geliştirilen Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi, IDEF’21'de de sergilenmişti.

S Band frekansında yayın yapacak radarın azami menzili, 460+ kilometre olacak.

EİRS Projesi, Taşınabilir EİRS (TEİRS) ve Sabit EİRS (SEİRS) olmak üzere 2 konfigürasyona sahip. İlk aşamada dört adet Taşınabilir Erken İhbar Radarı Sistemi (TEİRS) tedarik edilecek.

TEİRS, uzun menzilli erken ihbar amaçlı geliştirilen, AESA ve sayısal hüzme oluşturma altyapısında anten mimarisine sahip, yeni nesil S-Bant bir radar olarak biliniyor. EİRS hava soluyan hava hedeflerinin yanı sıra balistik füzelerin ve görünmezlik teknolojisine sahip/düşük RKA’lı hedeflerin uzun menzilden tespit ve takip kabiliyetine de sahip. EİRS, AESA ve sayısal huzme oluşturma mimarisi ve çok kanal almaç yapısı sayesinde aynı anda birden fazla hüzme oluşturma yeteneğine sahip.

Sınır Güvenlik Sistemi: KAYI

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk savunma sanayiinin geliştirmekte olduğu diğer radar projeleri hakkında da bilgi verdi.

Sınır Güvenlik Sistemi KAYI ile ilgili açıklamalarda bulunan Demir, “Sınır Güvenlik Sistemi Projemiz KAYI ile hudut karakollarımızda 7/24 sınır hattının izlenmesi, kontrolü ve verilerin kayıt altına alınmasına yönelik sensör sistemlerinin kurulumu ve entegrasyonu ile ilgili altyapıların hazırlanmasını sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.