Uzun yıllar Rusya'nın yanında yer alan Ermenistan, Rus etkisinden kurtulmak için adımlar atmaya hazırlanıyor.

Devlet televizyonuna konuşan Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Azerbaycan'ın kesin zaferiyle sonuçlanan 2'inci Karabağ Savaşı'nda Rusya'dan umduğu desteği alamayan Ermenistan'ın Rus üretimi silahlara alternatif aradıklarını ifade etti.

Ermenistan'ın Rus tedarikine başka seçenek olarak silah alımı konusunda birçok ülke ile müzakereler yürüttüğünü söyleyen Grigoryan, Rusya'nın silah ihracatı yeteneklerinin o kadar da iyi olmadığını hesaba kattıklarını ve Ermenistan olarak başka kaynaklar bulma yoluna gittiklerini vurguladı.

2020'den beri Azerbaycanla ile bir çatışma içerisinde olduklarını dile getirirken Grigoryan, bu süreçte Rusya'ya ek olarak üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden (KGAÖ) hiç yardım alamadıklarının altını çizdi.

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Ermenistan'ın KGAÖ'ye olan üyeliğinin 3 yıldır bir işe yaramadığını açıkça ifade eden Armen Grigoryan, bu üyeliğin elbette bazı sorunlar yarattığını ancak bu durumun diğer ülkelerle yürütülen iş birliği çalışmalarını sınırlandırmayacağını söyledi.

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü, 7 Ekim 2002 tarihinde Rusya, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Belarus tarafından kurulan hükümetlerarası askerî ittifak olarak faaliyetlerini sürdürüyor.