Erivan yönetimi Rusya'yı kızdıracak adımlar atıyor!

 Ermenistan, Tochka- U füzelerini, fırlatma rampalarıyla beraber Ukrayna’ya devretmeye başlıyor.

Erivan yönetimi bir süredir Batı menşeili silahları aldıkça elindeki Sovyetlerden kalma muadillerini Ukrayna’ya vermişti. Ukrayna – Rusya Savaşı başladıktan sonra Ermenistan da tıpkı Varşova Paktı ülkelerinin yaptığını yapıyor. Bu girişimin arkasında Washington’un olduğu tahmin ediliyor.

Böylece Paşinyan rejimi Moskova’ya karşı son derece düşmanca bir tavır takınmış oluyor. Kremlin’in Erivan’daki mevcut iktidara karşı olarak diplomasi başta olmak üzere pek çok düzeyde misilleme yapmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

tochka

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan ile Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andrei Ermak arasında Ekim ayı sonunda yapılan toplantıda Tochka-U sistemlerinin devri konusunda anlaşmaya varıldığı tahmin ediliyor. Çünkü Ermak ayrıca Grigoryan'a, Ermenistan'ı "Ukrayna'nın barış formülünü" destekleyen devletlerin arasına kattığı için teşekkür etti.

Rus kaynaklar en az 3 birim Tochka sisteminin nakledileceğini, ABD’nin desteğiyle ellerinde bulunan 4 düzine kadar Osa- AK uçaksavar füze sistemlerinin de Ukrayna’ya gönderileceğini tahmin ediyor.

Tochka- USovyet yapımı bir taktik balistik füze sistemidir. Sistem 1980'li yıllarda geliştirilmiş olup atalet güdümlü kılavuzlama sistemi kullanır. Füzelerde Altı savaş başlığı seçeneği bulunur. Bunlar; yüksek patlayıcı savaş başlığı, anti-personel mühimmat dağıtıcı başlığı, bir anti-radar savaş başlığı, bir EMP savaş başlığı ve iki nükleer savaş başlığı.

Nijerya ordusu 85 sivilin ölümüne sebep oldu Nijerya ordusu 85 sivilin ölümüne sebep oldu

Zestaw_przeciwrakietowy_Osa

Osa- AK sistemi de yine Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen, alçak irtifa ve kısa menzilli karadan havaya taktik füze sistemidir. Osa sisteminin tüm versiyonları uçakları bağımsız olarak veya alay gözetleme radarlarının yardımıyla tespit ve takip edebilen, uygun anda devreye girebilen özelliktedir.

Her iki sistem de 1990’lar itibariyle dünyanın pek çok noktasında çıkan çatışmalarda aktif rol oynamaya devam ediyor.