Ermenistan Merkez Seçim Komitesi, yüzde 49,4 katılımın sağlandığı parlamento seçiminin resmî olmayan ilk sonuçlarını açıkladı.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Sonuçlar, Ermenistan Başbakanı Nikkol Paşinyan’ın iktidarı tekrardan ele geçirdiğini gösteriyor. Paşinyan'ın “Sivil Sözleşme Partisi” yüzde 53,92'lik oy oranı ile birinci, Eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın  “Ermenistan İttifakı” partisi ise yüzde 21,1 oranındaki oy ile ikinci oldu.

Fakat Paşinyan; 0,08 farkla yüzde 54’e ulaşamayarak hükümeti tek başına kurma şansı elde edemedi. Oyların yüzde 5,23’ünü "Onurum Var İttifakı" elde edip barajı aşarak parlamentoya giren bir diğer parti oldu.

"Ermenistan İttifakı" sonuçları kabul etmiyor

Eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın partisi Ermenistan İttifakı’ndan yapılan yazılı açıklamada, seçim sonuçlarının şimdilik tanınmayacağı ifade edildi. Partiden yapılan açıklamada ayrıca “Muhalefetin kalabalık mitingleri ve iktidarın az kişiyle yapılan etkinlikleri tamamen farklı duygulara işaret ediyor. Sandık merkezlerinden organize ve planlı sahtekarlıklara işaret eden yüzlerce sinyal ise güven eksikliğinin başlıca işaretidir." ifadelerine yer verildi.

Paşinyan ise oy sayma işlemi sürerken Facebook üzerinden "Sivil Sözleşme Partisi'nin parlamentoda çoğunluğu kazandığı şimdiden belli. Henüz oylar tam sayılmadı. Ancak ikna edici bir çoğunluğa sahip olacağız." ifadelerini kullanmıştı.