Ermenistan'dan Karabağ Savaşı'nın seyrini belirleyen Türk SİHA'ları hakkında bir itiraf geldi.

Ermenistan Parlamento Başkanı Alen Simonyan, Karabağ Savaşı'nın Azerbaycan'ın zaferiyle sonuçlanmasının arkasında Türk SİHA'ları olduğuna işaret etti. 

İnsan sayısıyla sorunları olmadığını dile getiren Simonyan, "Elimizdeki teçhizatın vuramadığı Bayraktar’lar ile nasıl savaşacağımızla ilgili bir sorunumuz vardı." ifadelerini kullandı.

Türk SİHA'larının sahadaki başarılı performansı sonrası büyük bir hezimet yaşayan Ermenistan, Azerbaycan'ın kontrolüne geçen bölgelerden yaklaşık 25 bin Ermeni askerini çektiklerini ve savaşı ellerinde insanlar olmadığı için değil Türk SİHA'larının hava sahasındaki üstünlüğünden dolayı kaybettiklerini söyledi. Simonyan ayrıca savaşın sonucunu SİHA'ların yönlendirdiğine dikkat çekerek "Yoksa 2020’de savaşları insanların kazandığını mı düşünüyorsunuz?” şeklinde çarpıcı bir değerlendirmede bulundu.

HÜRJET 9'uncu test uçuşunu gerçekleştirdi HÜRJET 9'uncu test uçuşunu gerçekleştirdi

Karabağ’da, 27 Eylül 2020 tarihinde Ermenistan'ın saldırıları artırmasıyla başlayan savaş iki ülke arasında 44 gün süren bir mücadele ile sona ermiş; Azerbaycan ordusu Cebrail, Fuzuli, Zengelan ve Kubatlı bölgelerinin yanı sıra Ağdere ve Hocavent bölgelerinin bazı kasaba ve köylerini yaklaşık 30 yıllık Ermeni işgalinden kurtarmayı başarmıştı.

Savaşta Bayraktar TB-2'lerin üstünlük sağlayan performansı dünyanın gözünü savaşın seyrini değiştiren Türk SİHA'larının kabiliyetlerine çevirmişti.