KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, New York temaslarını tamamlayarak KKTC'ye döndü. Tatar, ülkeye dönmesinin ardından Ercan Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, New York temaslarını anlattığı konuşmasında, yarım asırdır devam eden Kıbrıs görüşmelerinde bugüne kadar bir noktaya gelindiğini, ancak bugüne kadar iki devlet siyasetinin dünya kamuoyu gündeminde hiç bu kadar yer bulmadığını söyledi.

“3 ayda bu işi bitiririm” demediğini, ancak, “egemenlik, iki devlet” siyasetini ortaya koyduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhurbaşkanı olarak en iyi şekilde halkın haklarını koruduğunu kaydetti ve Türkiye’nin gücünün arkalarında olduğunu; Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının siyasetini desteklediğini vurguladı.

Türkiye ile müşterek hareket edildi

“Gittiniz, görüştünüz noldu?” dendiğini ancak bu ziyaret ve görüşmelerin; Kıbrıs Türk halkının geleceğini, bekasını, millî davasını ilgilendiren önemli görüşmeler olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar; ulusal çıkarlar, Mavi Vatan hava sahasında bölgenin kontrolü için Türkiye ile birlikte hareket ettiklerini söyledi.

Hak, hukuk korumanın bu şekilde yapıldığını, görüşmelerin ve ziyaretlerin önemli olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bunu dünya kamuoyu önünde yaptıklarını kaydetti. 

"Tanınmıyor olabiliriz ama Kıbrıs’ta iki ayrı halk ve iki devlet olduğunu herkes biliyor” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, bu siyaseti kalıcı hale getirdiklerini ve kısa sürede de dünya kamuoyu gündemine taşıdıklarına dikkat çekti.

60 yıldır BM parametrelerine çakılıp kalındığını, artık bu parametrelere bakılmasının gerektiğini, BM’nin de yaratıcılık adına iki tarafı nasıl birleştiririm diye baktığını, genel sekreteri iyi niyetli gördüğünü, Kıbrıs Türk halkını artık anladıklarını ve ona göre konuya yaklaştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri'nin de artık Kıbrıs meselesinin işinin ruhunu çözdüğünü söyledi.

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Türkiye'nin desteği Kıbrıs davası için çok değerli

Türkiye’nin bölgede aktör ve önemli bir güç olduğunun göz ardı edilemeyeceğini, Türkiye AB’ye üye olsaydı, bugünün çok farklı olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin desteğiyle ortaya koydukları siyasetin anlamlı, gerçekçi, ulusal dava için değerli olduğunu söyledi.

“Yapılan bu kutsal ve değerli mücadeleye kimse gölge düşürmesin. Kimse yaptığımız işi küçümsemesin, hiç yakışmıyor” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, bu büyük Kıbrıs davasında özlenen bir aşamaya geldiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, federasyonun geride kaldığını, gerekçeleriyle yaşananlarla söyleyip iki devlet siyasetine gelmenin, kabul ettirmenin, anlayış görmenin, sempati görmenin önemine vurgu yaptı.

New York temaslarının oldukça uzun bir ziyaret olduğunu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türk Evi’nin açılışına katıldıklarını, BM Genel Sekreteri ile görüştüklerini, genel kurul çalışmalarını izlediklerini, üçlü görüşme gerçekleştirdiklerini, bunun yanında diğer devlet başkanları ile de görüştüklerini, basına mülakatlar verdiklerini, orada yaşayan Kıbrıslı Türkler ve bazı iş insanlarının toplantılarına katıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, önemli bir yerde bulunan Türk Evi’nde KKTC’ye de yer tahsis edildiğini ifade etti ve Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkür etti.

Ersin Tatar'a BM'de konuşma fırsatı verilmedi

Cumhurbaşkanı Tatar, ziyaretinde Kıbrıs’taki gerçekleri anlatma fırsatı bulduğunu, BM Genel Sekreteri ile konuyu ayrıntılı ve detaylı bir şekilde konuştuğunu, bunun eşitliğin sürdürülmesi için önemli bir görüşme olduğunu, çünkü Rum liderin BM’de konuşma yaptığını, ancak Kıbrıs Türk liderinin bu fırsatı bulamadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu orada dillendirmesinin iki devlet ve egemenlik için önemli olduğunu söyledi.

Bu konudaki yeni siyasetin, Kıbrıs Türk halkının elini güçlendirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta iki taraflı teknik komitelerin de iki devlet şeklinde sürdürüldüğünü, sağlık gibi diğer komitelerin de çalışması ve halkların hayatına dokunabilmesi için talepte bulunduklarını belirtti.

BM’nin Kıbrıs’a yeni bir temsilci atayabileceğini, bu konuda gerekli hassasiyeti dile getirdiklerini, kapsamlı görüşmeler yaptıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, New York’ta Kıbrıs Türk halkının yeni siyasetini aktardıklarını, iki devlet ve egemenlik vurgusu yaptıklarını söyledi ve New York temasları ile ilgili parti başkanları, bakanlar kurulu, yüce meclis ve kamuoyuna gerekli bilgileri vereceğini söyledi.