ORSAM ve TİKA iş birliğinde "Akdeniz'de Güvenlik İstikrar ve İşbirliği Uluslararası Sempozyumu" düzenlendi.

13-14 Ekim 2022 tarihleri arasında Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Kuzey Kıbrıs Yerleşkesinin ev sahipliğinde gerçekleşen sempozyuma; KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, KKTC Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı, ASBÜ Kuzey Kıbrıs Rektörü Enver Arpa, ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal ve TİKA Lefkoşa Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş katıldı.

T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise sempozyuma çevrim içi olarak iştirak etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar; Akdeniz ve Kıbrıs’ta bölgenin güvenliği, istikrarı için muhtemel iş birliği fırsatları başta olmak üzere bölgesel çalışmalar, sorunlar ve çözümlerin ele alındığı sempozyumda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"Türkiye Cumhuriyeti sayesinde bağımsızlığımıza kavuştuk" 

Sempozyumda konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkı tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle yıllardır yürütülen mücadeleyle bağımsız bir devlete kavuştuklarını ve devletin bugün bu bölgede hem Mavi Vatan’da hem hava sahasında önemli bir güç olarak yer aldığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yürüttüğü proaktif girişimler neticesinde Türk milletinin bu bölgede güçlü bir yer aldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Libya Antlaşması’nın da Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü artırdığına işaret etti.

“Kıbrıs’ta artık federasyonun peşinden sürüklenmeyeceğiz” 

Rum-Yunan ikilisinin bölgede silahlanmayı ve gerginliği artırmasına da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte bu bölgedeki hâkimiyeti artırdıklarını kaydetti.

Kıbrıs’ta artık federasyonun peşinden sürüklenmeyeceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yoluna devam edeceğini, yeni siyaseti sürdüreceklerini ve tanınma çağrısı sonrası artık ambargoların kaldırılması ve tanınma için çalışacaklarını söyledi.

“Meydanı boş bırakmayacağız” 

Cumhurbaşkanı Tatar, tanınma çağrısı sonrası geri adım olmayacağını ifade ederek muhalefete, federasyon siyaseti yerine Kıbrıs Türk tarafının yeni siyaseti etrafında tek ses olma çağrısı yaptı. Kıbrıs Türk halkının hak, hukuk, egemenlik ve devletinin savunulması gerektiğini dile getirdi.

Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs Türk halkının bölgedeki zenginliklerle ilgili hakkını yemeye çalıştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar; “Meydanı boş bırakmayacağız” dedi. 

Resim

Cumhurbaşkanı Tatar, Rum tarafına iş birliği önerilerinin masada olduğunu, enerji kaynaklarının kullanımı için ortak komite kurulması ve eşit paylaşım olması gerektiğini belirtti.

Enterkonnektenin de büyük önem taşıdığını, bölgede istikrar, güvenlik ve iş birliğinin enerjiden geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, su projesinin de önemine dikkati çekerek suyun paylaşılabileceğini dile getirdi.

Kıbrıs’ta iki devletin iş birliğinde birçok alanda birlikte çalışılabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin bu bölgede güçlü bir noktaya geldiğini, iş birliğiyle her alanda daha da gelişebileceğini söyleyerek Kıbrıs Türk halkının yıllarca verdiği mücadelenin burada öneminin görüldüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı, KKTC’nin daha da geliştirilmesi ve insanlık dışı ambargoların kaldırılması gerektiğini ifade etti.

İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu

Cumhurbaşkanı Tatar, yaşam hakkı tanınmayan Kıbrıs Türk halkına izolasyonların kaldırılması için uluslararası camiaya birçok kez çağrıda bulunduğunu belirterek Kıbrıs Türk halkının, Türk dünyasının bir parçası olduğunu ve orada bir gözlemci statüsü alacaklarına inandığını ifade etti. 

KKTC’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle bu bölgede egemen bir devlet olarak yer almaya devam edeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, iki devletin iş birliğinde, bölgede istikrar ve güvenlik için çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar tüm bunların, KKTC’ye gereken saygının gösterilmesi ve muhatap alınması durumunda olabileceğini sözlerine ekledi.