Türk tarafının, KKTC'nin çıkarları doğrultusundaki barış yanlı politikası, Rum kesimi tarafından bir kez daha baltalandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar; GKRY Savunma Bakanlığı'nın, füze savunma sistemini güçlendirmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar; KKTC'nin, Güney Kıbrıs'ın bu hamlesini büyük bir rahatsızlık ve endişe ile izlediğini ifade ederek Rum tarafına bir kez daha sağ duyuda bulundu.

Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti

Ersin Tatar, Kıbrıs meselesinde birtakım arayışların ve Birleşmiş Milletler'in (BM) iş birliğinin artarak devamı çağrısında bulunduğu bir dönemde, Rum tarafının bu şekilde adımlar atılmasının yanlış olduğuna dikkat çekti.

Tatar ayrıca GKRY'nin terör örgütü PKK/PYD'yi Güney Kıbrıs'ta yasal hale getirmesinin ve ardından füze sistemlerini devreye almasının Doğu Akdeniz'de tansiyonu daha da artıracağına işaret ederek, "Biz, KKTC olarak bunu büyük bir rahatsızlık ve endişeyle izliyoruz. Bu girişimler barışa hizmet etmez." şeklinde ifadelere yer verdi.

Ersin Tatar füze sistemini güçlendirmeye çalışan Rum kesiminin, karşılarında Türkiye Cumhuriyeti'nin olduğunu unuttuğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs'ın garantör ülkesidir. Garantör bir ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin de söyleyecekleri, yapabilecekleri vardır, söz hakkı vardır. Türkiye Cumhuriyeti mutlaka bu konuda da her zaman olduğu gibi Doğu Akdeniz'deki hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını koruma adına kararlılığını ortaya koyacaktır. Barışın sürmesi, gerginliğin azalması için yapılan çağrılara rağmen, füze sisteminin güçlendirilmesini, bir bakıma 'savunma ötesinde saldırgan tavır izlemelerinin hiçbir anlamı olmadığını, çünkü karşılarında Türkiye Cumhuriyeti olduğunu unutuyorlar' diye değerlendiriyorum.”