Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı

Fidye yazılım saldırılarının gerçekleşme sıklığı günden güne artarken birçok alanda bu saldırılara karşı nasıl bir hareket belirlenmesi gerektiği değerlendiriliyor.

Yakın tarihlerde yaptığı uyarılarla ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, fidye ödemenin kötü aktörleri sadece cesaretlendirdiğini ifade etmişti.

Peki kurbanlar fidye ödemeyerek bu durumdan nasıl kurtulabilirler? Eski NSA baş hukuk müşaviri Glenn Gerstell MSBNC'de katıldığı yayında son siber saldırı olaylarını değerlendirdi.

Gerstell, "Bakanlık haklı, bu büyük bir problem. Fidye ödemesini yasaklama sorusuna gelirsek, bu cevaplanması zor bir soru. Toplumsal manada saldırganlara fidye ödememe kararı anlaşılabilir olsa da bireysele indirgendiğinde (kurban siz veya sizin şirketiniz olduğunda) fidyeyi ödeyerek bundan kurtulmak isteyebilirsiniz." dedi.

Sunucu Andrea Mitchell ise, her ne kadar kesin bilgiler olmasa da, Kremlin desteği olmadan bazı siber grupların diğer ülkelerin kamusal yapılarına yönelik fiillerde bulunamayacağına değindi.

Gerstell bu konuda, siber casusluk ile fidye yazılımı saldırılarını birbirinden ayırarak, siber casusluğun durdururulabileceğini düşünmenin gerçek dışı bir fikir olabileceğini, nihayetinde ABD ve müttefiklerinin de bu operasyonları önemli bilgi edinme kaynağı olarak kullanmakta olduğunu belirtti. Ancak öte yandan, fidye yazılımı saldırılarının ise (ransomware) durdurulması gereken tamamen kötü niyetli hareketler olarak değerlendirdi.

 Gerstell, insanların ortak bir nokta olarak Rusya konusunda buluştuğuna işaret ediyor. Rusya'nın aktif olarak bu fidye yazılımı saldırılarını desteklemesinin yanı sıra saldırıları görmezlikten geldiği de ifade ediliyor.

Önümüzdeki günlerde ABD’li yetkililer Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecekler. ABD’li yetkililerin direkt olarak siber saldırılar konusunu da Başkan Putin ile görüşmesi bekleniyor. Glen Gerstell, Rus makamının vereceği cevabın ilk olarak saldırıların Rusya ile bağlantısını reddetmek olacağını, ayrıca Rus yetkililerin Rusya’da herhangi bir grup siber saldırı gerçekleştiriyor olsa dahi Rusya yasalarını ihlal etmedikçe onlara karşı bir yaptırımda bulunamayacaklarını öne süreceğini düşünüyor.