ABD'nin yapay zeka konusunda Çin'in gerisinde kalabileceği sesleri yükselmeye başladı.

DW Türkçe'nin haberine göre, ABD'nin teknoloji alanındaki çalışmalarının yavaşlığına ve bürokraside yaşanan problemlere dayanamayıp istifa eden Pentagon'un baş yazılımcısı Nicolas Chaillan, yapay zeka alanında ABD'nin Çin'e karşı yarışı kaybetmek üzere olduğununa dikkat çekerek ABD'ye sert eleştirilerde bulundu.

"Financial Times" gazetesine açıklamalarda bulunan Chaillan, 2 Eylül'de istifa etmesinin sebebini, ABD ordusunda teknolojik dönüşümdeki yavaşlığı protesto etmek olduğunu söyleyerek Çin'in ABD'yi geçmesini seyretmeye tahammül edemediğini dile getirdi.

"15- 20 yıl sonra ABD, Çin ile mücadele edemeyecek"

TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek

Chaillan, istifası sonrasında dikkat çeken ilk röportajında, ABD'nin siber alanda Çin'e karşı rekabet edecek durumda olmamasının çocuklarının geleceğini tehdit ettiğini ve bu durumun kendisini öfkelendirdiğini ifade etti.

"Çin'e karşı önümüzdeki 15-20 yıllık dönemde rekabet edebilecek mücadele şansımız yok" ifadelerini kullanıp yarışın ABD için sona erdiğini söyleyen Chaillan, Çin'in yapay zeka, makine öğrenmesi ve siber becerilerde büyük ilerleme kaydettiği için küresel hakimiyeti ele geçirmesinin çok yakın olduğunu kaydetti.

"F-35'lerden daha önemli"

Yapay zeka teknolojilerinin ABD'nin geleceği açısından beşinci nesil F-35 savaş uçakları gibi büyük bütçeli donanımlardan çok daha kritik önem taşıdığına dikkat çeken Chaillan, Çin'in geleceğin dünyasında egemen olacağı, medyadan jeopolitiğe geniş alanları kontrol edeceği öngörüsünde bulundu. Chaillan, bazı bakanlıklardaki Amerikan siber savunmasındaki gelinen noktayı "çocuk bahçesi" olarak nitelendirdi.

"Etik tartışmalar yapay zeka çalışmalarını yavaşlatıyor"

Chaillan'ın eleştiride bulunduğu başka konular da var: Google'ı yapay zeka alanında Pentagon ile iş birliğinde isteksiz davranması ve yapay zeka ile ilgili yürütülen etik tartışmaların ilerlemeyi yavaşlatması.

ABD'nin savunma harcamalarının hâlâ Çin'in üç katı olduğuna işaret eden Chaillan, buna karşılık ABD'nin tedarik masraflarının çok yüksek olduğunu ve kaynakların yanlış alanlara aktarıldığını, bürokrasi ve aşırı düzenlemeciliğin Pentagon'da acil ihtiyaç duyulan değişimin önünü tıkadığını söyledi. Eski baş yazılımcı, enformasyon teknolojileri alanındaki kritik projelerin başına bilgi ve tecrübesi olmayan kişilerin getirildiğine de sitem etti.