Türkiye’nin gözbebeği SSB’deki proje bilgilerini yabancı şirketlere sızdırmaya çalışan şebeke, yapılan bir operasyonla çökertildi. MİT ve Emniyet’in düzenlediği operasyonda Yusuf Hakan Özbilgin ile birlikte 6 kişi gözaltına alındı. Şebekenin başındaki Yusuf Hakan Özbilgin’in 2018'de SSB’ye bağlı İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi Proje Müdürü olması dikkat çeken bir detay. Operasyonda Özbilgin’in evinde 5 milyon avro bulundu.

Yusuf Hakan Özbilgin’in, savunma sektöründe faaliyet gösteren yabancı firmaların temsilcilerine para karşılığında projelerle ilgili teknik bilgileri sızdırdığı öğrenildi. Belli bilgilere ulaşan firma temsilcileri, bilgileri firmalarına ileterek ihale ve projelerde avantaj sağladıkları aktarıldı.

Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde

Operasyon; MİT’in savunma sanayiine yönelik koruyucu, önleyici istihbarat çalışmaları kapsamında yapıldı ve Savunma Sanayii Başkanlığı çalışanı ile bazı firmaların rüşvet karşılığında ihaleye fesat karıştırdıklarının öğrenilmesiyle başladı. Olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı. Soruşturma boyunca MİT ve Emniyet, Savunma Sanayii Başkanlığı ile birlikte bir operasyon yürüttü. Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nin yaptığı teknik takip ve çalışmalar sonucunda bazı SSB çalışanlarının ihale, proje, tedarik ve maliyet fiyatlama bilgilerini, savunma sektöründeki farklı firma temsilcilerine aktardıkları ve haksız kazanç sağladıkları ortaya çıktı. Emniyet, Yusuf Hakan Özbilgin’in evinde 5 milyon avro bulunurken diğer suç ortaklarının evlerinde de büyük miktarda döviz ele geçirildi. Olay çok yönlü araştırılmaya devam ediliyor.