Facebook'tan sonra eski bir TikTok çalışanı da kendi şirketine dava açtı.

Bir süredir TikTok moderatörlüğü yapan Candie Frazier, psikolojik travma yaşadığı gerekçesiyle TikTok'un ana şirketi ByteDance'a dava açtı.

Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor

Bloomberg tarafından yapılan habere göre eski TikTok moderatörü Candie Frazier davanın gerekçesi olarak; şiddet, okul baskınları, ölümcül yaralanmalar ve hatta yamyamlık içeren videoları denetlemeye zorlandığını ve bunun kendisinde günlük hayatını olumsuz etkileyecek psikolojik travmaya sebep olduğunu ileri sürdü.

Her videonun yayına uygun olup olmadığının denetlenmesi için en fazla 20-25 saniye verildiğini ve yoğun çalışma şartları nedeniyle 3 ila 10 videoyu aynı ekranda ve aynı anda izlemek zorunda kaldıklarını kaydeden Frazier açıklamanın devamında; günde 1 saatlik yemek molası ve sadece 2 adet 15 dakikalık molayla tam 12 saat vardiya yapmaya zorlandıklarını, tüm bu yorucu sürecin izlediği videolarla birleşmesiyle ciddi psikolojik sorunlar yaşadığına dikkat çekti.

TikTok'un travmatik görüntülerle karşı karşıya kalan moderatörler için önlemler aldığı biliniyor. Moderatör vardiyalarının 4 saatle sınırlandırılması kararı alınsa da işlerin yoğunlaştığı dönemlerde bu kararın uygulanmadığı ortaya çıktı.