İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası Doğu Avrupa ülkeleri, savunmalarını güçlendirmek için tedariklerini sürdürüyor.

Estonya ve Letonya, Alman Diehl Defence ile IRIS-T SLM orta menzilli hava savunma sisteminin satın alınmasına yönelik çerçeve anlaşması imzaladı.

İlgili satın alma sözleşmesi, Estonya ve Letonya Savunma Bakanları Hanno Pevkur ve Ināra Mūrniece'nin Almanya'nın Röthenbach kentindeki Diehl Savunma'yı ziyaretleri sırasında gerçekleşti.

İmzalanan anlaşma ile Estonya ile Letonya'nın Almanya önderliğindeki Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi programına katılımı amaçlanıyor.

F5whA-iXcAIx9O_

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, imza töreni sonrası yaptığı açıklamada, "Anlaşma tamamlandı. Estonya, hava savunma sistemi olarak IRIS-T'yi satın alacak. Letonya bu satın alma işleminde bize katılacak ve Almanya ile birlikte bunun Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi için bir başlangıç olarak söyleyebiliriz." ifadeleri kullandı.

Letonya Savunma Bakanı Ināra Mūrniece ise şu ifadeleri kullandı: "IRIS-T orta menzilli hava savunma sistemi bugün test amaçlı Letonya yolculuğuna başlıyor. Amacımız Letonya topraklarının tamamını mümkün olduğunca korumak, dolayısıyla Letonya'nın satın alacağı tek IRIS-T sistemi bu olmayacak."

F50n_2sWEAAnTYk

IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi

Alman DIEHL firması imzasıyla üretilen ve IRIS-T havadan havaya füzesinin yerden atılacak şekilde büyütülmüş ve modifiye edilmiş hali olan IRIS-T SLM hava savunma sistemi; daha büyük bir roket motora sahipken 40 km menzilde ve 20 km irtifadaki hedeflere karşı etkili olabiliyor.

RIS-T SLM hava savunma sisteminin füzeleri aktif radar arayıcı başlığa ve ara safha veribağı güdümüne sahip bulunuyor ve 250 km menzilli çok fonksiyonlu TRML-4D AESA radarı tarafından güdümlendirilebiliyor.