Açılış töreni, Körfez'den ve dünyadan çok sayıda sanatçının katılımıyla, BAE Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşim El Mektum liderliğindeki BAE yöneticilerinin huzurunda gerçekleşti.

Al Khaleej'in haberine göre açılış töreni ayrıca Expo Virtual ve Expo TV dahil olmak üzere birden fazla kanal aracılığıyla dünya çapında milyonlarca izleyiciye sunuldu.

Açılış öncesinde organizasyon komitesinin yaptığı açıklamaya göre, 400 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kaplayan Expo 2020’de küresel ekonomi normale dönmesi için kullanılacak yol haritasının belirlenmesi amaçlanıyor. Bu çerçevede ‘insanlık için daha iyi bir gelecek’ yaratmak amacıyla girişimler başlatılacak. Bunlar doğal kaynaklar, enerji tasarrufu, yeşil ekonomiyle ilgili küresel sorunları çözmeye yönelik projeler olacak.

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

Fuarın geçen yıl 20 Ekim 2020-10 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanıyordu, ancak geçen yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle ertelendi. Fuarda sosyal mesafeye uymak ve maske takmak gibi olağan kurallardan farklı olarak ciddi kısıtlamalar getirilmedi. Giriş için ülkede tanınan bir aşının sertifikası veya PCR testi sunulması isteniyor.