Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterindeki F-16 savaş uçakları kapsamlı modernizasyona tabii tutuluyor.

9.Hava ve Aviyonik Sistemleri Semineri'nde konuşan SSB Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref CAN, F-16 ÖZGÜR Modernizasyonu Projesi kapsamında diğer uçaklar üzerindeki seri modernizasyona başladıklarını duyurdu.

Başkan Can, ''İlk uçak üzerindeki Özgür modernizasyonunu tamamlandı. Diğer uçaklar üzerindeki Seri modernizasyon başladı.'' ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği

F-16 Blok 30 ÖZGÜR Projesi

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ve TUSAŞ tarafından yürütülen F-16 ÖZGÜR Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok 30 savaş uçaklarının, aviyonik modernizasyonu amaçlanıyor.

Modernizasyon kapsamında F-16 Blok 30 savaş uçakları; Milli Görev Bilgisayarı, Sistem Arayüz Birimi, Kokpit Üst Ön Kontrol Paneli, Yakıt Hidrolik Göstergesi, Motor Gösterge Ekranı, Acil Durum Göstergesi, Milli Ses Emniyeti Cihazı, Milli Dost – Düşman Tanımlama (IFF) Sistemi, Çok Modlu Alıcı, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Arayüz Körleme Birimi, Orta Kokpit Göstergesi ve Renkli Çok İşlevli Gösterge ile teçhiz edilecek.

Proje, diğer F-16 bloklarına da uygulanabilecek.