Yeni yapılan bir araştırma, Facebook’un yanlış bilgi yayan muhafazakarları cezalandırmaktan kaçındığını ortaya çıkardı. Facebook çalışanları, anti-muhafazakar önyargı konusundaki endişeler nedeniyle; bazı durumlarda bu hesapların daha sert uygulamalara karşı korunduğunu söyledi.

Mashable tarafından yapılan habere göre Facebook, öne sürdüğü politikaların tersine uygulamalar yapıyor. Normalde yanlış bilgiler yaydığı gerekçesiyle “tekrar eden suçlar” başlığıyla hesaplar; reklam verememe, dağıtımın azaltılması ve hatta hesapların askıya alınması gibi yaptırımlarla karşılaşıyor. Ancak ABD’de bir siyasi eylem komitesi olan PAC tarafından yapılan paylaşımlarda yanlış olarak etiketlenen 2 içerik bulunmasına rağmen, herhangi bir cezalandırmanın faaliyete geçirilmediği tespit edildi. 

Facebook yaptığını iddia ettiği çabalara ters düşüyor

The Washinton Post’ta yer alan habere göre, geçen sene Facebook bünyesindeki Instagram’da, Donald Trump’ın oğlu için de kuralların dışında hareket edildi. Instagram platformu, gerçek karşıtı olduğu düşünülen gönderiler için tasarladığı etiket uygulamasında Trump’ın oğluna ayrıcalık tanıdı ve fotoğraf paylaşımına ilişkin doğruluk kontrolüne yönelik etiketi kaldırdı. Çalışanlar bu ayrıcalıklı muamelenin, Facebook’un yanlış bilgilerin yayılmasına karşı verdiği çabalara zarar verdiğini düşünüyor.

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?

Facebook'un kontrolleri yetersiz kalıyor

Facebook tarafından seçimler adına pek çok önlem ve uygulamaya yönelik yeni politikalar yayınlansa da mevcut ve eski çalışanlar, bu yeniliklerin yeterli olmadığını savunuyor. Nitekim Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mike Ananny, Facebook’ta veri kontrolünün aksadığını belirtti. Buna değinen tek kişi o değil. Konuya ilişkin bilgi sahibi başka biri de muhafazakar kullanıcılar üzerinde orantısız bir etkiye ilişkin endişelerden dolayı, doğruluk kontrolü ve içerik incelemesini iyileştirmeye yönelik bazı çabaların engellendiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump destekçilerine ilişkin içerik düzenleme çabalarının engellendiği öne sürülürken, rakibi Joe Biden’a karşı tersine bir muamele yapıldığı öne sürülen iddialar arasında bulunuyor.