DEAŞ terör örgütünün gizli bir bağış toplama hücresinin, Suriye'deki YPG/PKK mülteci kampında bulunan Batılı kadın teröristleri "kurtarmak" için Facebook üzerinden bağış topladığı ortaya çıktı. Aynı zamanda Facebook bünyesindeki Instagram'ın da bu amaç için kullanıldığı tespit edildi.

The Sun tarafından yapılan habere göre Suriye'deki El Hol Kampı'ndan bir kadın terörist ile temasa geçildi. Sumaya isimli kadının şu anda Türkiye'de yaşadığı ve kendisi gibi pek çok kadını Avrupa'ya geri götürmek için çalışmalar yaptığı öğrenildi. Suriye'deki kampta tutuklu kalan kadınlar için bağış toplamak adına çeşitli yollar kullanılıyor. Kadınlar, Sumaya gibi kendileri için bağış toplayan kişilerle iletişime geçiyor ve iletişime geçilen kişiler, sosyal medya üzerinden bu kişiler için bağış toplamaya çalışıyor. Bu paylaşımlara örnek olarak DEAŞ terör örgütüne mensup bir kadının Facebook'ta paylaşılan pankartlı görüntüsü örnek teşkil ediyor. Kadının elindeki pankartta bulunan, "Selamun aleyküm. Ben El Hol Kampı'ndan bir kız kardeşim ve PKK'dan kaçabilmek için 6 bin dolara ihtiyacım var." cümleleriyle yardım talebi Facebook üzerinden paylaşıldı. Facebook bu ve bunun gibi pek çok paylaşıma ev sahipliği yapıyor.

AB hükümetleri kamptaki vatandaşların geri dönmesini istemiyor

Suriye'nin kuzeydoğusunda bulunan El Hol Kampı, terk edilmiş kadın ve çocuklarıyla gündeme gelmişti. 2019'da BBC tarafından yapılan bir haberde yer alan bilgilere göre, en son bu kamptaki nüfus sayısı 70 bine ulaşmıştı. DEAŞ terör örgütüne katılan çok sayıda Avrupa vatandaşı da bu kampta bulunuyor. Yine kampa dair oluşan gündemlerden birinde, AB hükümetlerinin bu vatandaşları geri getirme konusunda isteksiz olduğu belirtilmişti. Kampta bulunan Avrupa vatandaşı teröristlerin geri getirilmesini savunanlar daha çok küçük çocuklar üzerinden argümanlarını ortaya koymuştu. Bugün terör örgütüyle bağlantılı tahmini 13 bin 500 yabancı kadın ve çocuk DEAŞ terör örgütünün kamplarında yer alıyor. Buralarda DEAŞ tehdidinin yeniden oluşması için endişeler olduğu öne sürülüyor. YPG/PKK'nın 2017'nin nisan ayında kurduğu kampta, teslim olan bazı DEAŞ'lılar ve ailelerin yanı sıra DEAŞ terör örgütü ile çatışmalardan kaçan siviller de bulunuyor. 

Instagram da bağış aracı olarak kullanılıyor

Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza

Geçen hafta yayınlanan bir rapora göre, "Caged Pearls"  isimli Instagram grubunu İngiliz kadınlar yönetiyor. El Hol'de tutuklu kalan kadınların kaçışlarını finanse etmek için bağış toplamaya çalışan bu kadınlar, "Al Hol - The cradle of the new Caliphate" (El Hol - Yeni Halifeliğin Beşiği) afişleriyle reklam yapıyor. Kamplardaki kadınların durumuyla ilgili söylemler değişiklik gösteriyor. Kamptaki kadınların terör örgütü DEAŞ'a bağlı olduğu ve çocuklarını da bu minvalde yetiştirdiği yaygın olarak belirtiliyor. Hatta sırf bu yüzden bu kamp, "patlamaya hazır bir bomba" olarak da tanımlanmıştı.