Avustralya hükümetinin Facebook’u, haber mecralarının ve kişilerin haber içeriklerini kullanırken bundan sonra ücret ödemek zorunda bırakması karşısında Facebook Avustralya’da yayıncıların ve kullanıcıların haber içeriklerini paylaşmalarını engellemişti. Ardından “Yeni lisanslama haber programlarına ve deneyimlerine yatırım yapma planlarımızın bir parçası olarak artık diğer ülkelere yapılacak yatırımlara öncelik vereceğiz” açıklamasını yapmıştı.

Şimdilerde ise yeni bir açıklamada bulunan Facebook geri adım attığını gösteriyor. Şirket yeni açıklamasında şunları söyledi:

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

“Daha fazla tartışmadan sonra, Avustralya hükümetinin platformumuzun yayıncılara sağladığı değeri onlardan aldığımız değere göre tanıyan ticari anlaşmalara izin verme konusundaki temel endişelerimizi gideren bir dizi değişiklik ve garantiyi kabul ettiğinden memnunuz. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, artık kamu yararına çalışan gazeteciliğe yaptığımız yatırımı daha da ileriye taşımak ve önümüzdeki günlerde Avustralyalılar için Facebook’taki haberleri geri yüklemek için çalışabiliriz.”

Haber gönderileri Facebook tarafından geri yüklenecek
Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve bazı siyasilerin yoğun müzakerelerinden sonra Facebook, attığı adımlardan geri dönerek haber gönderilerini tekrardan yükleme kararı aldı.

New York Times ise, Facebook’un bu kararını iki aylık bir arabuluculuğun bir sonucu olarak değerlendiriyor. Bu durum Facebook’un kod altında çalışmak zorunda olmadığı anlamına gelebilecek medya anlaşmaları için taraflara zaman verecek.

Facebook’un küresel ortaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Campbell Brown ise; “İleride hükümet, haberlerin Facebook’ta görünüp görünmeyeceğine karar verme yeteneğimizi koruyacağımızı ve böylece otomatik olarak zorunlu bir müzakereye maruz kalmayacağımızı açıkladı.” ifadesinde bulundu.